28.06.2015
zaraza ziemniaka

Zaraza ziemniaka

Plantacjom ziemniaka zagraża alternarioza i zaraza ziemniaka

Komunikat PIORiN wskazuje, że zaistniały sprzyjające warunki do rozwoju zarazy ziemniaka. Zabiegi rozpoczyna się, gdy warunki meteorologiczne umożliwiają infekcję roślin ziemniaka (wilgotność powietrza zbliżona do 100%, temperatura powietrza w przebiegu dobowym wahająca się od 8 do 18 stopni Celsjusza).

Na stronach Internetowego Systemu Sygnalizacji Agrofagów Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa widać, że w wielu rejonach naszego kraju aktywny jest komunikat o zagrożeniu na plantacji ziemniaków zaraza oraz alternariozą ziemniaka.

W przypadku alternariozy ziemniaka decyzje o sposobie i terminie zwalczania choroby należy podjąć po przeprowadzeniu obserwacji na plantacji. Mała ilość opadów (okres suszy) przy umiarkowanej wilgotności powietrza oraz temperatura 17-21 stopni Celsjusza, to czynniki sprzyjające rozwojowi choroby. Pierwsze zabiegi przy użyciu chemicznych środków ochrony roślin wykonuje się zapobiegawczo lub w momencie pojawienia się objawów choroby na dolnych liściach. Kolejne zabiegi wykonuje się w zależności od przebiegu warunków pogodowych i podatności odmian na chorobę.

Komunikat PIORiN wskazuje, że zaistniały sprzyjające warunki do rozwoju zarazy ziemniaka. W celu zabezpieczenia roślin przed zarazą ziemniaka, jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów choroby, przystępuje się do wykonania zabiegów przy użyciu środków ochrony roślin. Zabiegi rozpoczyna się, gdy warunki meteorologiczne umożliwiają infekcję roślin ziemniaka (wilgotność powietrza zbliżona do 100%, temperatura powietrza w przebiegu dobowym wahająca się od 8 do 18 stopni Celsjusza).
Pierwszy zabieg przeprowadza się zapobiegawczo fungicydem o działaniu układowym lub wgłębnym, a kolejne zabiegi wykonuje się w zależności od przebiegu warunków pogodowych i podatności odmiany na chorobę, odpowiednio dobierając fungicydy.

Green/ na podstawie PIORiN


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.