18.05.2017
Sejm_433

PO apeluje do premier, by przyjrzała się sytuacji w Agencji Nieruchomości Rolnych

Posłanka PO Dorota Niedziela zaapelowała w środę do premier Beaty Szydło, by przyjrzała się sytuacji w Agencji Nieruchomości Rolnych. Według niej, w ANR w związku z tworzeniem nowej instytucji – KOWR, “trwają czystki”, obejmujące najbardziej doświadczonych pracowników.

1 września ma rozpocząć działalność nowa instytucja – Krajowy Ośrodek Wsparcie Rolnictwa, powstały z połączenia dotychczasowej Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) i części Agencji Rynku Rolnego (ARR). KOWR ma realizować zadania związane z rozwojem obszarów wiejskich oraz gospodarowaniem państwową ziemią. Zadania ARR dotyczące unijnych dopłat ma przejąć natomiast Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Kilka dni temu “Gazeta Wyborcza” pisała, że przy okazji tworzenia KOWR, PiS pozbywa się z obu agencji ludzi niezwiązanych z tą partią. Bez względu na sytuację rodzinną, staż pracy czy specjalizację, etaty tracą ludzie kojarzeni z poprzednią władzą – informowała “GW”.
Do sytuacji m.in. w ANR odniosła się w środę Dorota Niedziela. “Od dwóch dni w Agencji Nieruchomości jest istny +Armageddon+ – następują dantejskie sceny. Jest to skok na stanowiska, propozycje dostają wyłącznie ludzie związani z PiS, wszyscy inni są prześwietlani do piątego pokolenia, czy nie mieli powiązań z kimkolwiek innym niż PiS” – podkreśliła Niedziela.

Według niej, zwalniani są najbardziej doświadczeni pracownicy, a także kobiety przebywających na urlopach macierzyńskich. W złej sytuacji są też – jak mówiła posłanka – osoby tuż przed emeryturą. “Zaproponowano im umowy na czas określony, nikt nie daje im ochrony przedemerytalnej” – zauważyła.

Posłanka zaapelowała do premier Szydło, by zainteresowała się tym, co dzieje się w agencjach podległych resortowi rolnictwa.

Sytuację w Agencji Nieruchomości Rolnych krytykował też obecny na konferencji wójt dolnośląskich Kondratowic Wojciech Bochnak. Jego zdaniem, ANR nie radzi sobie m.in. z przetargami na terenie jego gminy. Wezwał Agencję, by uporała się wreszcie z tym problemem.

(PAP)


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.