15.07.2015
0X7A0990

Podaj marchwi bor

Bor, to ważny mikroskładnik w uprawie marchwi, którym dokarmianie jest wskazane zwłaszcza w okresie długotrwałej suszy, bowiem wówczas jego pobieranie jest ograniczone. Dokarmianie dolistne można rozpocząć już w fazie 5-6 liści właściwych marchwi, a zakończyć, gdy korzeń osiągnie 80% typowej wielkości.

Mikroskładniki w uprawie marchwi są bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na jakość korzeni tego warzywa. Aby uzyskać wysoką zdrowotność oraz jakość handlową korzeni marchwi należy ją odpowiednio odżywiać makro- i mikroskładnikami. Niestety te drugie często są pomijane przez wielu producentów warzyw przy planowaniu nawożenia. Produkując marchew warto wziąć pod uwagę, że gatunek ten jest szczególnie wrażliwy na niedobór takich pierwiastków jak: miedź, cynk, bor oraz mangan.

Deficyt boru w uprawie marchwi może zwiększać podatność korzeni na pęknięcia

Bor aktualnie jest jednym z najbardziej deficytowych mikroskładników. Niedobór tego pierwiastka występuje na ponad – gleb w Polsce. Rośliny najczęściej odczuwają jego niedostatek w okresach suszy lub gdy gleba jest zbyt kwaśna albo świeżo wapnowana. Bor nigdy nie występuje w glebie jako wolny pierwiastek. W niewielkich ilościach jest obecny w niej pod postacią kwasu borowego lub boranów. Najlepiej pobierany jest z gleb o uregulowanym odczynie 5,5-6,5 pH. Przy pH wyższym niż 6,5 oraz na zbyt kwaśnych glebach jego dostępność dla roślin jest mocno ograniczona.

Marchew jest warzywem o dość dużym zapotrzebowaniu na ten mikroskładnik. Jego braki można uzupełnić nawożąc rośliny doglebowo oraz dokarmiając je dolistnie. Nawożenie doglebowe zaleca się wykonywać przedsiewnie, bezpieczną dawką jest zastosowanie 1,8-2 kg boru/ha oraz jego płytkie przemieszanie z glebą na głębokość 10-20 cm. Bardziej efektywne jest jednak dostarczenie tego pierwiastka dolistnie gdyż bor jest słabo przemieszczany w roślinie i najczęściej lokuje się w jej górnej części. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierające ten pierwiastek do dokarmiania dolistnego (np. Adob Bor – 15% B; Borax – 155 B; Bormax – 11% B; Cynko-Bor – 11% B; Ekolist Mono Bor – 11% B; Solubor DF – 17,5% B; SoluborActiBor – 21% B oraz Wuxal Boron – 11% B). Producenci zalecają kilkukrotne opryskiwanie roślin (szczególnie w okresie długotrwałej suszy), dzięki temu najmłodsze części nadziemne oraz pozostałe organy rośliny będą odpowiednio odżywione. Dokarmianie dolistne można rozpocząć już w fazie 5-6 liści właściwych marchwi, a zakończyć gdy korzeń osiągnie 80% typowej wielkości.

Dokarmianie marchwi borem należy zakończyć gdy korzenie mają 80% wielkości typowej dla danej odmiany

Głównym objawem niedoboru tego pierwiastka jest zahamowany wzrost marchwi, a w krytycznej sytuacji może dochodzić nawet do zamierania stożka wzrostu. Nać marchwi jest krucha i łatwo się łamie. Niedobór boru może również przyczynić się do gorszego pobierania wapnia przez rośliny, w wyniku czego korzenie marchwi łatwo się łamią, pękają podłużnie, a także mogą być bardziej podatne na choroby grzybowe. Skórka korzeni godzinę po umyciu ciemnieje, może również gnić oraz czernieć od środka. Dobre odżywienie marchwi borem wpływa na intensywną barwę korzeni, a także zwiększa odporność na porażenie roślin przez mączniaka prawdziwego.

Marchew prawidłowo odżywiona borem nie będzie ciemniała po umyciu korzeni

Małgorzata Srebro

Zdjęcia: e-warzywnictwo.pl


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.