11.08.2012
podatek dochodowy

Podatek dochodowy dla rolników od 2014 roku

Minister rolnictwa powtórzył, że ustawa o podatku dochodowym dla rolników powinna wejść w życie 1 stycznia 2014 roku.

Gość Salonu Politycznego Trójki Stanisław Kalemba opowiada się za stopniowym wprowadzaniem nowego podatku. Minister zwrócił uwagę na potrzebę szerokich konsultacji ze środowiskiem rolników.

Szef resortu rolnictwa, powołując się m. in. na wyliczenia Banku Światowego, zaznaczył, że funkcjonowanie KRUS jest tańsze niż działalność ZUS. Kalemba dodał, że dziś ubezpieczenia społeczne dla rolników pochłaniają 5 procent budżetu państwa, podczas gdy 10 lat temu była to kwota dwukrotnie wyższa.

Zdaniem ministra rolnictwa zapowiadana likwidacja KRUS-u byłaby nierozsądna, bo funkcjonowanie tego ubezpieczenia jest tańsze, niż planowane połączenie go z ZUS. Stanisław Kalemba powołał się na podobne systemy, funkcjonujące w Niemczech i we Francji. Zastrzegł, że ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie po szczegółowych ekspertyzach.

Od 2014 r. rolnicy mieli płacić składki zdrowotne zależne od dochodu. Ale rząd zmienił plany i odwleka zmiany podatkowe na wsi ? ustaliła ?Rzeczpospolita?.

Jak dowiedziała się gazeta, Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło prace nad projektem ustawy, która przedłuży na kolejny rok obowiązywanie tegorocznych przepisów o składkach zdrowotnych rolników. Musi to zrobić, bo resort finansów nie jest w stanie określić, kiedy przygotuje projekt przepisów opodatkowujących dochody rolników indywidualnych.

Zdaniem dr Bohdana Wyżnikiewicza z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową trzeba woli politycznej, by opodatkować rolników. Na razie budżet wciąż będzie dopłacał do ubezpieczenia zdrowotnego części z nich.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa Polskie Radio, Rzeczpospolita


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.