24.11.2015
berber

Podaż ziemniaków jest wystarczająca, by zaspokoić zapotrzebowanie rynku

Produkcja ziemniaków w Polsce, zdaniem GUS, w 2015 r. wyniosła 6,2 mln ton, a więc o 1,5 mln mniej niż w roku 2014 – poinformował Wiesław Dzwonkowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Zbiory i podaż ziemniaków

Jak wynika z danych niezależnych ekspertów obniżka zbiorów nie była aż tak głęboka, a ich poziom przypuszczalnie wyniósł 6,7 mln ton. Po dużej zniżce zbiorów przewidywano wzrostu cen, który jednak nie następuje, a wręcz przeciwnie ceny w ostatnim okresie wydają się wykazywać coraz większą skłonność do spadku.

Zdaniem eksperta IERiGŻ, przy tym poziomie produkcji podaż ziemniaków jest wystarczająca, by zaspokoić zapotrzebowanie rynku. Konsumpcja ziemniaków systematycznie maleje. Poza tym ewentualne niedobory na rynku są uzupełniane konkurencyjnymi ziemniakami z importu. Zwiększa się również presja ze strony kupujących, którzy oferują coraz niższe ceny. Aktualnie w dużym hurcie jest to najczęściej poziom poniżej 0,50 zł/kg.

Ceny ziemniaków

Na giełdach towarowych ceny są przynajmniej o kilkadziesiąt procent większe. W końcu października w Broniszach ziemniaki oferowano w cenie 0,90-1,10 zł/kg, w Lublinie 0,80 zł/kg, w Sandomierzu 0,55-0,70 zł/kg i w Łodzi 0,47-0,93 zł/kg, a w Poznaniu 0,53-0,67 zł/kg. W odniesieniu do okresu sprzed miesiąca ceny ziemniaków na największych rynkach hurtowych nie uległy znacznym zmianom.

źródło: Rynek Rolny nr 11(297)


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.