04.07.2017
Uwaga zaraza ziemniaka opanowuje plantacje

Uwaga zaraza ziemniaka opanowuje plantacje

Pogoda dla zarazy ziemniaka

Panujące w ostatnich dniach warunki atmosferyczne sprzyjają rozwojowi najgroźniejszej choroby w uprawie ziemniaka – zarazy ziemniaka. Od kilku dni PIORiN ogłasza komunikaty dla rolników o zagrożeniu upraw ziemniaka przez chorobę w kolejnych województwach (dostępne na stronie Internetowego Systemu Sygnalizacji Agrofagów).

Odpowiedzialny za zarazę organizm grzybopodobny Phytopthora infestans najlepiej rozwija się w wysokiej wilgotności powietrza, po długotrwałych opadach i temperaturach około 20 stopni C. Występując w dużym nasileniu zaraza ziemniaka może doprowadzić do obniżenia plonu o ponad połowę w bardzo krótkim czasie.

Najbardziej rozpoznawalnymi objawami choroby są plamy pojawiające się na liściach roślin. Uszkodzone miejsca początkowo są koloru żółtawo-brunatnego, z czasem ciemnieją. Porażone liście zwijają się i usychają. Rozwój choroby spowalnia w suche i ciepłe dni, natomiast wzmaga się przy wzroście wilgotności powietrza (w czasie opadów oraz intensywnych porannych mgieł i rosy). Wodniste plamy i przebarwienia występować mogą również na łodygach roślin. Infekcja przenosi się także do bulw, czego objawy możemy dostrzec w czasie zbiorów lub w trakcie przechowywania. Miąższ przebarwia się tworząc szarobure plamy, które z czasem zaczynają gnić. Chore bulwy nie nadają się do spożycia i tracą wartość handlową, a ulegając rozkładowi w warunkach przechowalnianych, wzmagają występowanie innych chorób i porażają sąsiadujące bulwy. Choroba jest bardzo niebezpieczna i może przynieść ogromne straty, dlatego właściwe zapobieganie ma ogromne znaczenie dla ekonomicznej opłacalności produkcji.

Objawy zarazy ziemniaka

Na przełomie czerwca i lipca, kiedy rośliny kończą kwitnienie, zwiększą swoją masę zieloną i zwierają się w rzędach możemy zauważyć objawy zarazy ziemniaka, szczególnie na młodych przyrostach. O ile do tego momentu najczęściej wykorzystuje się fungicydy o działaniu układowym lub układowo-powierzchniowym, o tyle po zahamowaniu wzrostu najbardziej efektywne są środki czynne powierzchniowo i wgłębne. Do wykonania zabiegu chemicznej ochrony roślin najlepiej przystąpić jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów na roślinach.

Zaraza ziemniaka

Na etapie tworzenia się bulw, w celu podtrzymania prowadzonej ochrony należy stosować środki o działaniu powierzchniowym i wgłębnym. Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na panujące warunki atmosferyczne, przy zwiększonej wilgotności wybrać fungicydy o silniejszym działaniu, stosować w maksymalnej zalecanej dawce lub powtórzyć zabieg w krótkim odstępie czasowym.

Emilia Pliszczyńska


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.