29.09.2019
01 na otwarcie

Polowe Warsztaty Kalafiorowe Syngenta, BioAgris, GPR Krasoń, Grupy Mularski oraz KPODR

Firma Syngenta podczas Warsztatów Kalafiorowych w Brukach Unisławskich zaprezentowała ciekawe nowości, zarówno z asortymentu kalafiorów, ale też i brokułowe. Współorganizatorzy spotkania skupili się na informacjach, które mogą ułatwić produkcję kalafiora dla przetwórstwa i na rynek warzyw świeżych.

W sobotę 28 września w gospodarstwie Agaty i Michała Straszewskich (ogrodnicy wyspecjalizowali się w produkcji kalafiora i brokułu, w bieżącym sezonie warzywa te uprawiają na areale około 40 ha) odbyły się Polowe Warsztaty Kalafiorowe.


Agata i Michał Straszewscy z synami – gospodarze Polowych Warsztatów Kalafiorowych


Marek Zieliński z firmy Syngenta

Firma Syngenta na polu produkcyjnym w Brukach Unisławskich przygotowała kolekcję nowości i standardów kalafiorów dla przemysłu, jak i na świeży rynek. Z odmian kalafiora za bardzo ciekawą odmianę przybyli na warsztaty producenci uznali nową w ofercie Syngenty propozycję o nazwie Java. Mieszaniec w materiałach firmowych promowany jest pod hasłem “Jawa F1 – odjazdowy plon i jakość”. Na polu w Brukach Unisławskich róże tego mieszańca miały dużą średnicę. Osoby, które już wcześniej testowały Java przekazywały, że daje ona duży uzysk różyczek. Marek Zieliński z firmy Syngenta charakteryzują tę nowość kalafiorową podkreślał, że jest ona szczególnie polecana na zbiór późno letni i jesienny (okres wegetacji 83-87 dni) z przeznaczeniem dla przetwórstwa i na świeży rynek.

Z kalafiorów do zbioru jesienią zaprezentowano także odmiany Gohan , Almagro, Cabral oraz David. Z odmian najlepszych na lato wskazywano też Guideline. Hodowca testuje w Polsce odmianę Koten (SGC 3089). Na polu w Brukach jej rośliny były wyrównane i pokazywały, że mają znaczną odporność na choroby.

Producenci poszukujących odmian kalafiorów kolorowych mogli obejrzeć jak na polu produkcyjnym zachowuje się np. atrakcyjnie zielony Green Storm, pomarańczowy – FlameStar czy fioletowy – Grafitti.


Agata Straszewska z odmianą Graffiti

Ponadto Zenon Małek z firmy Syngenta zaprezentował kilka odmian brokułu – m.in. Batory, Bruki i SGD 15-0091. Za dobrze wpisującą się w rejon Bruk Unisławskich kreację wskazał mieszańca Bruki (okres wegetacji 85-90 dni). Specjalista Syngenta podkreślił, że odmiana nawiązuje do zagłębia produkcyjne nazwą, po czym zaznaczył, że sezon pokazał iż mocne strony Bruki, to wysoki potencjał plonowania i wysoka jakość surowca w segmencie przetwórczym, do kątem którego została wyhodowana ta odmiana. Przedstawił także nowość brokułową; testowaną pod numerem SGD 15-0091. Przeznaczona jest ona zarówno do uprawy na rynek warzyw świeżych (drobne pąki róży, kopulasta róża, bardzo zbita, bardzo ciekawy ciemny kolor) jaki dla przetwórstwa (osiąga pokaźne rozmiary, bardzo łatwo się różyczkuje). Odmiana ma okres wegetacji 70-75 dni w uprawie na jesienne zbiory; oceny wdrożeniowe pokazują, że sprawdza się także w innych terminach uprawy. Nowa genetyka SGD 15-0091 testowana jest w całej Europie. Podobnie jak w Polsce bardzo dobre oceny brokuł SGD 15-0091 uzyskał w Niemczech i Holandii - mówił Zenon Małek.


Zenon Małek z firmy Syngenta omówił nowości w asortymencie brokuła

Xstress dla kalafiora, rozsada warzyw, czarna kreda
W dalszej części warsztatów wiele informacji przekazali współorganizatorzy spotkania; przedstawiciele firm BioAgris, Grupy Producentów Rozsad Krasoń, Grupy Mularski oraz KPODR w Minikowie. Szymon Cieśliński z firmy BioAgris zwrócił uwagę producentów m.in. na Xstress – mikroelementowy nawóz przeznaczony do ograniczania procesów przejrzewania róż kalafiora i brokułu. Warto pamiętać, że Xstress utrzymuje zwartość róży; opóźnia zakwitanie i żółkniecie róży; wydłuża trwałość pozbiorczą; utrzymuje zdrowotność róży; pozwala uzyskać wzrost wielkości róży – związane to jest z wydłużeniem okresu wegetacji oraz umożliwia wydłużenie okresu zbioru – wyliczał specjalista BioAgris.


Szymon Cieśliński z firmy BioAgris

Następnie Krzysztof Kucharski z Grupy Producentów Rozsad Krasoń informował, że firma chcąc sprostać oczekiwaniom klientów rozbudowuje zaplecze produkcji rozsad. Nowa lokalizacja a także większa powierzchnia mnożarek pozwoli nam zrealizować wiele nowych zamówień w nowoczesnych obiektach, które gwarantują wysoką jakość rozsady – mówił Krzysztof Kucharski.

Krzysztof Kucharski z Grupy Producentów Rozsad Krasoń

Daniel Babij z Grupy Mularski także zachęcał do zakupu rozsady. Podkreślał, że firma Mularski każdego roku produkuje znacznie więcej rozsady, co pokazuje, że rynek ceni sobie profesjonalizm firmy Mularski w tym zakresie. Ponadto Daniel Babij informował, że Grupa Mularski wprowadza na rynek “Czarną kredę” – nawóz wapniowy wysokoreaktywny z węglem organicznym pochodzącym z najmłodszych złóż kredy jeziornej. Czarna kreda ma w swoim składzie 85 proc. CaCO3 oraz 15 proc. węgla organicznego.

Daniel Babij z Grupy Mularski

Szkodniki i choroby kalafiora, brokułu
Z dużą uwagą wysłuchiwano się także w informacje przedstawione przez Piotra Borczyńskiego z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, który skoncentrował się na problemach zdrowotności roślin w jesiennej uprawie kalafiora i brokułu. Doradca zaznaczał częste kłopoty z ograniczaniem m.in. populacji śmietki kapuścianej czy mączlika warzywnego. Zwrócił uwagę na rosnący kłopot ze stratami powodowanymi przez bakterie (np. Xanthomonas) w produkcji kalafiora i brokułu. Doradca podkreślał znaczenie płodozmianu w walce z agrofagami.

Piotr Borczyński z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie

Marek Zieliński z firmy Syngenta na powszechnie występującą alternariozę w uprawie kalafiora i brokuł rekomendował fungicyd Scorpion 325 SC. Przy problemie z bielikiem krzyżowych można użyć Ridomil Gold MZ Pepite 67,8 WG – mówił Marek Zieliński.

Tekst, zdjęcia
Marcin Bartczak


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.