04.11.2016
pieczarki

Polska głównym eksporterem pieczarek w UE

- Według danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej przeciętna cena pieczarek w okresie od stycznia do sierpnia 2016 r. wyniosła 7,46 zł/kg (średnia arytmetyczna notowań miesięcznych) i była na podobnym poziomie, jak w analogicznym okresie przed rokiem. W pierwszych pięciu miesiącach br. utrzymywała się tendencja spadkowa cen i w maju osiągnęły one poziom 7,34 zł/kg, zaś od czerwca można było zaobserwować ich nieznaczny wzrost – mówi Magdalena Kowalewska ekspert ds. analiz rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.

Polska jest głównym eksporterem pieczarek w Unii Europejskiej. W 2015 r. łącznie z Polski wyeksportowano 207,1 tys. t tych grzybów, czyli o ponad jedną czwartą więcej niż jeszcze pięć lat wcześniej. Głównymi odbiorcami polskich pieczarek są kraje Wspólnoty, do których w 2015 r. trafiło ponad 91 proc. wolumenu eksportu tych warzyw – podkreśla Magdalena Kowalewska ekspert ds. analiz rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.

W okresie od stycznia do lipca br. łącznie wyeksportowano z Polski 129,4 tys. t pieczarek, czyli o 4 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Wynika to między innymi ze znacznego zwiększenia eksportu tych grzybów (r/r) na Białoruś (+7,4 tys. t), do Wielkiej Brytanii (+3,8 tys. t) i Niemiec (+3,0 tys. t).

Zdaniem Magdaleny Kowalewskiej Niemcy niezmiennie od pięciu lat pozostają głównymi odbiorcami polskich pieczarek. W okresie od stycznia do lipca br. zaimportowali łącznie 31,3 tys. t tych grzybów, czyli o 10 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Oznacza to, że co czwarta wyeksportowana z Polski pieczarka trafiła na rynek niemiecki.

Istotna część polskich pieczarek eksportowana jest również do Wielkiej Brytanii. W pierwszych siedmiu miesiącach br. na rynek brytyjski trafiło 20,5 tys. tych grzybów, czyli aż o 23 proc. (3,8 tys. t) więcej niż w odpowiednim okresie poprzedniego roku. Wynika to głównie z faktu istotnego zmniejszenia importu pieczarek z Holandii (-3,2 tys.). Według informacji portalu FreshPlaza jest to konsekwencją zwiększającej się konkurencji, głównie cenowej, ze strony polskich eksporterów.

- Warto zauważyć, że w omawianym okresie największy wzrost wolumenu eksportu pieczarek z Polski odnotowano w przypadku wymiany handlowej z Białorusią. W pierwszych siedmiu miesiącach br. do naszego wschodniego sąsiada wyeksportowano 15,9 tys. t tych grzybów, czyli aż o 7,4 tys. t więcej w stosunku do analogicznego okresu w poprzednim roku – dodaje Magdalena Kowalewska ekspert ds. analiz rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.