01.03.2017
l

Rows of fresh lettuce plants on a field, ready to be harvested

Powstaje komercyjna farma wertykalna do uprawy sałaty bez użycia pestycydów

Philips Lighting zapowiedział, że Staay Food Group – dostawca owoców i warzyw, buduje uprawę wertykalną w Dronten, w Holandii i korzysta z oświetlenia ogrodniczego Philips GreenPower LED. Uprawa będzie zaopatrywała jedną z największych europejskich sieci supermarketów i będzie służyła do testów i optymalizacji procesów dla przyszłych, jeszcze większych upraw.

Wertykalna farma o powierzchni 900 mkw będzie miała ponad 3,000 mkw powierzchni pod uprawę sałaty bez użycia pestycydów. Ponieważ wkrótce zaostrzone zostaną przepisy o dopuszczalnym poziomie pozostałości pestycydów w porcji sałaty, sklepy będą potrzebowały źródła wysokiej jakości produktu, wolnego od wszelkich pozostałości po środkach ochrony roślin.

- Nasi eksperci w centrum badawczym GrowWise, w Eindhoven testują rozmaite nasiona, żeby znaleźć najlepszą odmianę sałaty i zoptymalizować model uprawy zanim jeszcze uruchomiona zostanie cała farma – zapewnia Udo van Slooten, dyrektor zarządzający w Philips Lighting, odpowiedzialny za rozwiązania LED dla ogrodnictwa.

- Produkcja sałaty w segmentach zainstalowanych wewnątrz pomieszczenia oznacza nie tylko wykluczenie pestycydów, ale też dużo mniejszą obecność bakterii, a więc wydłużoną przydatność produktu końcowego. Sałata pakowana jest w tym samym miejscu, w którym jest uprawiana, oszczędzamy więc również na transporcie – dodaje Rien Panneman, CEO w Staay Food Group.

Wim Grootscholten, dyrektor ds. marketingu i rozwoju biznesu w Rijk Zwaan zapewnił, że wierzy, że wertykalne uprawy będą zyskiwać uznanie, bo w przyszłości coraz większa będzie społeczna i gospodarcza presja, aby produkować owoce i warzywa, jak na przykład sałata, bliżej konsumentów końcowych.

Jak dotąd, uprawy wertykalne stosujące oświetlenie LED były w Europie centrami badawczymi lub wyspecjalizowanymi produkcjami obsługującymi restauracje. Nowe przedsięwzięcie firmy Staay będzie pierwszą w Europie uprawą, która będzie działać komercyjnie i trafiać do handlu detalicznego. Farma zostanie uruchomiona w drugiej połowie 2017 roku.

Philips Lighting (Euronext Amsterdam ticker: LIGHT), dostarcza produkty, systemy i usługi tworzące innowacje, które podnoszą wartość biznesu, kreują przeżycia i pomagą ulepszać życie.

Staay Food Group jest firmą działającą w sektorze świeżych owoców i warzyw. Polityka grupy jest scentralizowana, a marketing i kontrola pochodzenia opierają się na lokalnej ekspertyzie i sprzedaży. Od 1946 roku dostarcza klientom na całym świecie szeroki wybór doskonałej jakości świeżych owoców i warzyw.

Rijk Zwaan rozwija odmiany warzyw i produkuje nasiona, dostępne w ponad 100 krajach. Jest to firma rodzinna, jedna z najważniejszych pięciu na globalnym rynku nasion warzyw i charakteryzuje ją podejście zorientowane na ludzi.


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.