01.06.2012

Prezydent podpisał ustawę emerytalną

Prezydent podpisał w piątek 1 czerwca 2012 r. nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przepisy zakładają m.in. podwyższenie wieku emerytalnego. Prezydent informował wcześniej – na briefingu w Belwederze – o zamiarze podpisania ustawy. O swojej decyzji poinformował też przedstawicieli ugrupowań parlamentarnych podczas porannego spotkania w Pałacu Prezydenckim.

Zdaniem prezydenta udało się przekształcić ustawę tak, aby jej ostateczny kształt w dużo większym stopniu odpowiadał zarówno na obawy obywateli jak i na ich potrzeby. Wskazał na możliwość wcześniejszego lub późniejszego przejścia na emeryturę. 

 Poinformowałem uczestników spotkania, że prawnicy badali w sposób bardzo wnikliwy zastrzeżenia i sugestie zgłaszane przez środowiska polityczne do kwestii konstytucyjności ustawy i nie doszukali się istotnych zagrożeń natury konstytucyjnej - powiedział prezydent.

Jak dodał, są informacje dotyczące dążenia niektórych środowisk politycznych do zgłoszenia wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, co oznacza, że ustawa będzie w Trybunale wnikliwie zbadana i oceniona od strony konstytucyjności. 

 Chcąc zachować pewien korzystny dobry klimat rozmów, nie chcąc zaskakiwać moich rozmówców, ich w pierwszym rzędzie poinformowałem, że – nie znajdując istotnych zastrzeżeń konstytucyjnych – zamierzam tę ustawę podpisać jak najszybciej - podkreślił Bronisław Komorowski.

Prezydent zaznaczył, że dzisiaj trzeba myśleć o systemie emerytalnym już po wejściu w życie ustawy określającej głównie wiek emerytalny.

Zgłosiłem propozycję współpracy w kilku istotnych obszarach. Chciałem z satysfakcją odnotować, że nie było żadnego sprzeciwu czy wyrażenia niechęci do współpracy w tych kwestiach, w których będą prowadzone prace na forum Kancelarii Prezydenta - powiedział. Dodał, że nie było też reakcji ze strony związków zawodowych, z którymi się spotkał.

 To nie jest koniec prac nad zmianami w systemie pojętej szeroko polityki społecznej - zaznaczył Bronisław Komorowski.

 Prezydent zaproponował wspólną pracę nad stworzeniem narodowego, strategicznego programu polityki rodzinnej. Wśród możliwych ważnych obszarów współpracy wymienił także działania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy, jak również rozwiązań w zakresie pracy tymczasowej.

Źródło: prezydent.pl


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.