17.02.2019
3

Produkcja cebuli ze szczypiorem u Dawida
Produkcja cebuli ze szczypiorem cieszy się zainteresowanie w niektórych rejonach Polski, np. w okolicy Piotrkowa Trybunalskiego. Tam na dużą skalę produkcję taką prowadzi Dawid w gospodarstwie Sudra.

Rynek cebuli, to nie tylko towar z suchą łuską czy obrana na biało, ale też główka ze szczypiorem. Produkt taki praktycznie całorocznie jest dostępny w sieciach sklepów wielkopowierzchniowych. W rejonie Piotrkowa Trybunalskiego taką produkcję prowadzi Dawid w gospodarstwie Sudra. Jak nas informował na powodzenie uprawy wpływ ma kilka czynników, ale jednym z kluczowych jest dobrej jakości cebula użyta do sadzenia.


Cebula po posadzeniu do gruntu w szklarni

Produkcja na podwyższonych stołach


10 dni po posadzeniu cebuli w obiekcie produkcyjnym

Kupując cebulę do sadzenia Dawid zwraca uwagę m.in. na to czy była ona traktowana preparatem z grupy regulatorów wzrostu zapobiegającym wyrastaniu cebul w szczypior i korzenie. Warto pamiętać, że cebula “fazorowana” nie nadaje się do takiej produkcji. W gospodarstwie Dawida do uprawy wykorzystywany jest różny kaliber cebul. Kaliber oczywiście rzutuje jaka liczba cebul wchodzi na jednostkę powierzchni. Do tunelu o powierzchni 300 m2 na początku lutego sadzono 5-7 ton cebuli średnicy 3,5-5 cm.

Do produkcji wybierane są cebule o podobnym kalibrażu

17 dni po posadzeniu cebuli na miejsce stałe

Cebula przed zbiorem


Towar przygotowany do sprzedaży

Produkcja trwa około 3 tygodni. W tym czasie zwraca się uwagę na utrzymanie odpowiedniej temperatury powietrza oraz wilgotności gleby. Zbiór wykonywany jest ręcznie. Cebula trafia do kontrahenta zapakowana po 3 sztuki.
Marcin Bartczak
Zdjęcia: Dawid Łuczyński


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.