14.04.2016
rozsada w wielodoniczkach z malymi otworami bardzo szybko moze wykazywac niedobor wody

Produkcja rozsady kapusty, kalafiora, brokułu

Od fazy 1-2 liści właściwych trzeba rozpocząć dokarmianie rozsady nawozami wieloskładnikowymi zawierającymi również mikroskładniki, takie jak np. bor i molibden, co zapewni dobrą jakość rozsady i prawidłowy rozwój roślin po posadzeniu na miejscu stałym.

Warzywa kapustne o największym znaczeniu gospodarczym uprawiane są z rozsady. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zmieniła się zarówno struktura produkcji roślin kapustnych, jak i metody produkcji rozsady. Wśród uprawianych w Polsce warzyw kapustnych zmniejszył się udział kapusty głowiastej na korzyść kapusty pekińskiej i brokułu. Dawniej dominowała produkcja rozsady na rozsadniku. Istotne miejsce zajmowała rozsada produkowana w doniczkach ziemnych. Obecnie maleje znaczenie uprawy rozsady na rozsadniku kosztem rozsady produkowanej w wielodoniczkach. Dzieje się tak dzięki zaletom tej metody uprawy rozsady. Wielodoniczki zwane multiplatami lub paletami rozsadowymi są proste i niekłopotliwe w użyciu. Rozsada produkowana w ten sposób jest wyrównana i ma dobrze wykształconą bryłę korzeniową. Jako podłoża do napełniania wielodoniczek można użyć gotowego substratu torfowego, który ma ustalony odczyn, jest wolny od chorób i nasion chwastów a dodatkowo zawiera nawozy pokrywające zapotrzebowanie roślin na 2-3 tygodnie.

Odpowiednio przygotowane podłoże pozwala roślinom poprawnie rozwijać się w początkowych fazach wzrostu

Od fazy 1-2 liści właściwych trzeba rozpocząć dokarmianie rozsady nawozami wieloskładnikowymi zawierającymi również mikroskładniki, takie jak np. bor i molibden co zapewni dobrą jakość rozsady i prawidłowy rozwój roślin po posadzeniu na miejscu stałym. Istnieje prosta zależność mówiąca o tym, że częstotliwość dokarmiania rozsady zależy od wielkości pojedynczej doniczki. Im doniczka – komórka w wielodoniczce mniejsza, tym dokarmianie należy powtórzyć częściej a stosowane dawki powinny być mniejsze. Dawka nawozu zależy od gatunku rośliny i okresu uprawy. Jeśli rozsada będzie produkowana na rozsadniku to wcześniej trzeba dobrze przygotować glebę. Jesienią w miejscu rozsadnika warto zastosować dobrze rozłożony obornik w dawce 600-800 kg na 100m2. Przed siewem nasion należy zastosować nawóz wieloskładnikowy najlepiej zawierający również mikroskładniki.

Mała ilość podłoża w wielodoniczce może przełożyć się na niedobór składników pokarmowych – na zdjęciu niedobór fosforu

Prawidłowo rozwinięta rozsada kapusty pekińskiej

Woda z umiarem, ale systematycznie

Zarówno na rozsadniku jak i pod osłonami, gdy rozsada produkowana jest w wielodoniczkach należy siewkom zapewnić umiarkowaną wilgotność. Szczególnie w uprawie w wielodoniczkach, przy małej ilości podłoża rozsadę należy podlewać systematycznie i umiarkowanie by nie zalać nadmiernie podłoża.

Rozsada w wielodoniczkach z małymi otworami bardzo szybko może wykazywać niedobór wody

Nadmierna wilgotność sprzyja rozwojowi chorób zgorzelowych. Równie ważne jest by zapewnić rozsadzie optymalną temperaturę wzrostu. Do wschodów powinna wynosić 18-20 stopni Celsjusza. Po wschodach 14-18 stopni Celsjusza w ciągu dnia i 12-14 stopni Celsjusza w nocy. Jedynie pod osłonami możemy zapewnić rozsadzie optymalną temperaturę wzrostu. Jeśli temperatura jest niższa od optymalnej a wilgotność wysoka pojawia się duże zagrożenie wystąpienia chorób zgorzelowych. W takim przypadku należy rozsadę podlać preparatem Previcur Energy 840 SL. Zabieg ten wykonać trzeba w fazie rozłożonych liścieni preparatem o stężeniu 0,15%. By chronić rozsadę przed szkodnikami np.: śmietką kapuścianą warto przed wysadzeniem roślin w pole wykonać oprysk preparatem Confidor 200SL. Dzięki temu rośliny kapustne do dwóch miesięcy po wysadzeniu w pole są chronione przed szkodnikami. Confidor 200 SL należy stosować w stężeniu 0,025%. Produkując rozsadę odmian późnych warto zabezpieczyć ją profilaktycznie przed groźną chorobą grzybową – mączniakiem rzekomym. W tym celu należy zastosować któryś z fungicydów: Amistar 250 SC, Bravo 500 SC lub Ekonom MM 72 WP. Na 7-10 dni przed planowanym wysadzeniem w pole rozsadę produkowaną pod osłonami w wielodoniczkach należy zahartować, czyli przygotować do warunków panujących w polu. Należy wtedy ograniczyć nawadnianie uważając jednak by nie przesuszyć zbytnio podłoża, zwiększyć wietrzenie i obniżyć temperaturę do 10-12 stopni Celsjusza.

Prawidłowo rozwinięte korzenie i cześć nadziemna rozsady kalafiora

dr inż. Adam Żurawicz


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.