15.04.2019
0X7A5261 a

Profilaktyka, profilaktyka, profilaktyka podkreśla Brinkman. To klucz w utrzymaniu zdrowotności warzyw produkowanych pod osłonami

W Europie w odnotowuje się coraz większa liczbę przypadków porażenia warzyw psiankowatych nowym wirusem -ToBRFV. Aktualnie jedynym sposobem na tego wirusa pozostaje profilaktyka, profilaktyka i raz jeszcze profilaktyka – podkreślano na pierwszym Forum Pomidorowym zorganizowanym przez firmę Royal Brinkman.

Podczas Forum Pomidorowego zorganizowanego przez firmę Royal Brinkman duży nacisk położono na przedstawienie najnowszych informacji o nowym wirusie występującym w uprawach warzyw psiankowatych – ToBRFV. Wirus przenoszony jest mechanicznie przez owady (szkodniki, trzmiele), ptaki, ludzi, brudne narzędzia i zainfekowane owoce. Warto pamiętać, że aktualnie uprawiane odmiany pomidora nie posiadają naturalnej odporności na nowego ToBRFV wirusa.

Uczestnicy Forum Pomidorowego Royal Brinkman

Tomasz Wesołowski, dyrektor firmy Royal Brinkman

Patogen najłatwiej rozpoznać po mozaikowatych przebarwieniach pojawiających się na najmłodszych liściach wierzchołkowych oraz młodych przyrostach a także na owocach. Na owocach pojawiają się plamy i żółte punkty, w skrajnych przypadkach może dojść do deformacji owoców oraz liści, brązowienia owoców i pojawienia się nekrotycznych pasków na pędach. Ponadto do zasychania pędów i działek kielicha. W niektórych przypadkach można zaobserwować zwężenie liści. Dużym ryzykiem związanym z wirusem ToBRFV jest fakt, że objawy przypominają porażenie wirusem mozaiki pepino, przez co nie podejmuje się żadnych działań po ich zauważeniu. Może to doprowadzić do poważnych uszkodzeń – podkreślał Maciej Rdzanek z firmy Royal Brinkman. Z kolei Justyna Zwierzyńska (Royal Brinkman) uwagę zwróciła na szkodniki. Na potrzebę ich trafnej identyfikacji bowiem niektóre są bardzo podobne do siebie.

Maciej Rdzanek z firmy Royal Brinkman

Justyna Zwierzyńska (Royal Brinkman)

Podczas Forum firmy Royal Brinkman podkreślano duże znaczenie profilaktyki w zapobieganiu wystąpienia patogenów. W tej części panelu wykładów pracownicy firmy Royal Brinkman – Katarzyna Wrzodak, Mateusz Pluta, Jasper Verhoven, Grzegorz Surman i Adam Witkowski omówili pakiet rozwiązań oraz przedstawili ofertę urządzeń i produktów, które ułatwiają zachowanie odpowiedniej higieny w obiektach produkcyjnych. Mówiono na przykład o skutecznej dezynfekcji systemu nawadniającego preparatem Huwa-San. O preparatach Menno H oraz Enno Rapid do dezynfekcji rąk. Zaprezentowano funkcjonalne bramki dezynfekcji przy wejściu do obiektu produkcyjnego. Szczegółowo scharakteryzowano jedyny zarejestrowany w Europie środek ochrony roślin przeznaczony do dezynfekcji, jakim jest Menno Florades. Dużym zainteresowaniem producentów cieszyło się urządzenie Aquajet przeznaczone do wysokociśnieniowego mycia i dezynfekcji wnętrza oraz dachu wszystkich szklarni posiadających dolne rury jezdne. Akcentowano znaczenie mat dezynfekcyjnych – prewencyjnego rozwiązania dla higieny obuwia i środków transportu.

Na zakończenie spotkania Agata Jóźwiakowska z firmy Dräger Polska zwróciła uwagę na bezpieczeństwo pracy. Przestawiła gamę produktów, które mogą być przydatne w codziennej pracy, np. kombinezony ochronne, półmaski i maski pełnotwarzowe.

Marcin Bartczak


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.