20.06.2018
IMG_6017a

Projekt: Cebula z rozsady 90-dniowej. Zimująca może czuć się zagrożona

Cebula z rozsady 90-dniowej po 2,5 miesiącach uprawy miała główki powyżej 8 cm. A użyta do produkcji odmiana nie wybiła w pędy kwiatostanowe.

Na początku kwietnia br. prezentowaliśmy Państwu informacje o doświadczeniach prowadzonym w naszym kraju przez firmę Agro-Ekspert, w których poszukuje się odpowiedzi czy zaawansowana we wzroście, bo 90-dniowa rozsada cebuli może być dobrym rozwiązaniem w gospodarstwach produkujących to warzywo na najwcześniejszy zbiór. Jedno z doświadczeń założono na Kujawach w 25-hektarowym gospodarstwie Pawła Gutorskiego. Rozsada cebuli, odmiany Takstar F1 przyjechała do producenta z hiszpańskiej firmy Southern Vegetable Plants (Baby Plant) i została wysadzona 10 kwietnia.

Przypomnę, że do nasadzeń użyto roślin produkowanych w komórka o pojemności 11 cm3; ten typ rozsady wg analizy przedstawicieli firmy Agro-Ekspert gwarantuje uzyskanie największej wczesności i najbardziej kształtnego zgrubienia. Obiecaliśmy Państwu w materiale z 13 kwietnia br., że powrócimy na pole założone z rozsady 90-dniowej w czerwcu i ocenimy rozwój roślin. Tak też czynimy. 19 czerwca zainteresowane osoby mogły przyjrzeć się tej cebuli po 2,5 miesiącach od posadzenia. Wiele osób zgodnie podkreślało, że wielkość główek uzyskana z tej rozsady jest podobna a nawet większa jak na plantacjach cebuli zimującej. Pomiar średnicy cebul wskazywał, że większość główek ma powyżej 8 cm. Należy także podkreślić, że odmiana Takstar F1 dobrze poradziła sobie w tegorocznych trudnych warunkach – nie wybiła w pędy kwiatostanowe.

Z agrotechnicznego punktu widzenia warto zauważyć mniejszą liczbę zabiegów ochrony roślin – chwastobójczych oraz przeciwko chorobom i szkodnikom – wykonanych na plantacji. Z aspektów handlowych uwagę zwrócono na wysoką jakość towaru (wyrównanie cebul), która może się podobać kontrahentom zaopatrującym markety, ale i przemysł – do obierania, na kostkę czy tzw. onion ring).

Marcin Bartczak


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.