22.05.2017
IMG_7032

Raport o stanie plantacji cebuli: 16 maj 2017r. – okiem agronoma On-Zin

Znaczący wzrost temperatury w ostatnim okresie w dzień oraz ciepłe noce przyczyniły się do złagodzenia oceny plantacji z krytycznej na zadowalający.

Cebula w naszym kraju to jeden z wiodących gatunków warzyw. Każdego roku zajmuje ona ok. 25 000 ha. W bieżącym sezonie zapowiada się znaczne ograniczenie produkcji cebuli m.in. ze względu na bardzo niską rynkową cenę w sezonie 2016/2017. W 2017 r. sezon produkcji cebuli wystartował z dość dużymi kłopotami. Słoneczny pierwszy tydzień kwietnia i wyższe temperatury na początku tego miesiąca sprawiły, że rozpoczęto siew nasion. Niestety pogoda dość szybko się zmieniła i prace polowe w kolejnych tygodniach kwietnia były ograniczone. Niskie temperatury i duża wilgotność gleby na wielu plantacjach przełożyły się na znaczne wydłużenie okresu wschodów. Na plantacjach, gdzie nasiona posiano dość głęboko część nasion straciła energię do przebicia się na powierzchnię gleby. Na wielu polach m.in. na Kujawach efektem niesprzyjającej aury po siewie nasion są przerzedzone i nierównomierne wschody. Dzięki ostatnim kilku ciepłym dniom stan plantacji cebuli z siewu uległ znaczącej poprawie. Znaczący wzrost temperatury w dzień oraz ciepłe noce przyczyniły się do złagodzenia oceny plantacji z krytycznej na zadowalający. 16 maja odwiedziłem plantację m.in. na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, blisko drogi krajowej nr 15 w powiecie mogileńskim w gminie Mogilno w miejscowości Wasielewko koło Wylatowa. Znajduje się tam gospodarstwo Olgi i Łukasza Rogalskich. Pan Łukasz wraz z żoną gospodarują na 150 ha, na których uprawia się 35 ha cebuli z siewu, 30 ha ziemniaków z przeznaczeniem dla przetwórstwa dla pobliskiego zakładu PPZ Trzemeszno. Pozostałą część gruntów obsiewa się zbożami, rzepakiem oraz burakiem cukrowym.

Łukasz Rogalski

Na stanowisku pod cebulę (na glebach klasy bonitacyjnej od III b do V) na jesień na poplon z gorczycy zastosowano pomiot kurzy (ok. 20 t/ha) i całość przyorano na głębokość ok. 25 cm. Przed siewem glebę wzbogacono jeszcze w azot i fosfor (rozsiano 200kg/ha saletrzaku oraz Polidap – 200 kg/ha). Nastepnie przystąpiono do siewu cebuli. Pierwszy etap siewu miał miejsce między 2.05 a 5.05 – wysiano wówczas nasiona cebuli typu Rijnsburger, a między 18.05 a 20.05. wysiano odmiany typy amerykańskiego i hiszpańskie. Siew przeprowadzono w systemie pasowo-rzędowym (wózki pojedyncze – siewnik Kverneland Miniar Nova). Na jednym 180-centymetrowym zagonie mieści się 10 rzędów roślin.

Analiza warunków meteorologicznych w gospodarstwie Rogalskich wskazała, że w kwietniu na pola spadło 30 l wody na metr kwadratowy. W maju natomiast (do 16.05.2017r.) deszczomierze wskazały aż 50 l wody na metr kwadratowy. Tak duża ilość wody miała swoje niekorzystne konsekwencje we wschodach roślin; początkowo były one bardzo niewyrównane. Było to bardzo widoczne zwłaszcza na polach, gdzie gleby są jasne bielicowe (“zimne”). Jasna gleba nie absorbuje światła, dlatego nagrzewa się znacznie dłużej a przez to wschody na takich terenach są wydłużone i mniej wyrównane, aniżeli ma to miejsce na czarnych ziemiach mieszczących się w sercu Kujaw( Kruszwica-Inowrocław). Za moją sugestią rolnik zdecydował, że w bieżącym sezonie w większości postawi na nasiona podkiełkowane. Co okazało się w tym roku bardzo dobrą inwestycją. Podobne zdanie mają inni producenci, których odwiedzam w ramach współpracy z firmą On-Zin, a którzy także wybrali ten rodzaj nasion. Oceniając stan plantacji w połowie maja, podkreślić także chce, że na wielu polach widać w tym roku niekorzystny wpływ pełnych dawek herbicydów. Intensywne opady deszczu na lżejszych stanowiskach spowodowały przepłukanie substancji czynnych w głębsze partie gleby i osłabiły wschody. Na wielu plantacjach na takich glebach w 2017 r. korzystne okażą się strategie zwalczania chwastów w systemie dawek dzielonych.

Intensywne opady deszczu to także sygnał do zwrócenia szczególnej uwagi na dostarczenie składników pokarmowych. Część z już zastosowanych pierwiastków została wymyta. W gospodarstwie Olgi i Łukasza Rogalskich nawożenie pogłówne będzie stosowane, gdy rośliny wytworzą 1-2 liście (w oparciu o nawozy bezchlorkowe jak siarczan potasu oraz z niską zawartością chlorków, jak polimag S) oraz 2 tygodnie przed wiązaniem główki. W Wasielewku 100% areału cebuli jest zabezpieczone w nawadnianie. Gospodarstwo jest wyposażone w dwie studnię głębinowe połączone systemem rur dosyłowych umieszczonych w ziemi.

Pan Łukasz odkąd przejął gospodarstwo po ojcu, czyli od 2009 roku, znaczną część produkcji cebuli zabezpiecza kontraktami. Jednym z odbiorców cebuli od Pana Łukasza jest przetwórnia On-Zin z Piotrkowic k. Inowrocławia.

Tekst i zdjęcia: Jakub Sobecki, Agronom firmy On-Zin


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.