23.06.2017
a

Raport o stanie plantacji cebuli: 21 czerwiec 2017 r. – okiem agronoma On-Zin

Oceniam, że w drugiej dekadzie czerwca wiele jest pól z cebulą, które nie prognozują dobrze. Około 60 procent plantacji cebuli w naszym kraju nadrobiło w rozwoju i rokuje optymistycznie.

W obecnym sezonie wegetacyjnym plantacje cebuli z siewu nie są tak wyrównane i jednolite jak w poprzednim sezonie. Aczkolwiek znaczna ich część dzięki sprzyjającej pogodzie w ostatnich tygodniach nadrabia straty we zroście i wygląda imponująco. W skali kraju takich plantacji oceniam, że jest około 60 procent.

Cebula u Adama Pawłowskiego koło Słupcy prowadzona przez agronoma On-Zin)


Lustrując plantacje w wielu rejonach Polski widać, że niektóre z nich w połowie czerwca nie są odpowiednio zaawansowane we wzroście

Przyglądając się roślinom na profesjonalnie prowadzonych polach widać, że są one w fazie BBCH 14-16 (widocznych jest od 4 do 6 liści). Warto pamiętać, że w czerwcu przy długim dniu rozpoczyna się tworzenie główki i szczególnie istotne jest w tym okresie zapewnienie cebuli komfortowych warunków do wzrostu – odpowiedniej ilości składników pokarmowych czy wody.

Producenci w dużej mierze trafnie dobrali herbicydy do panujących wiosną 2017 r. warunków pogodowych i plantacje są wolne od chwastów. W mojej opinii pola, gdzie cebula ma ok. 6 liści nie powinno się już opryskiwać herbicydami kontaktowymi. Ta faza wzrostu to zakończenie walki z chwastami preparatami doglebowymi zabezpieczającymi nasze uprawy przed zachwaszczeniem wtórnym. Można do tego celu wykorzystać preparat firmy BASF zawierający substancje czynne dimetanamid i pendimetalinę lub prepartat Stomp Aqua 455 CS wraz z preparatem zawierającym chloroprofam.
W odniesieniu do panujących aktualnie burz oraz prognozowanych gradobić wspomnę, że niektórzy producenci już doświadczyli w tym sezonie tych niekorzystnych zjawisk. 16 czerwca na pograniczu gmin Kruszwica i Strzelno grad zdziesiątkował plantację cebuli z siewu.

Plantacja cebuli uszkodzona przez grad 16 czerwca 2017 r.

Po takim zdarzeniu należy bezzwłocznie wykonać zabieg fungicydowe, np. preparatem zawierającym tiofanat metylu plus mankozeb na drugi dzień zalecam zabieg nawozem z dużą koncentracją wapnia (np. firmy ADOB), który przyśpiesza odbudowę masy szczypioru.

Oglądając różne cebulowe pola widzę, że dotychczasowy okres wegetacyjny bardziej sprzyja wzrostowi odmian cebuli typu Rijnsburger niż tym w typie hiszpańskim.

Odmiana typu Rijnsburger…

… oraz odmiana typu hiszpańskiego na tym samym polu

Na jasnych glebach zimna wiosna oraz przymrozki spowodowały większe straty w obsadzie roślin odmian typu hiszpańskiego. W Wielkopolsce, gdzie są lżejsze ziemie niż na Kujawach herbicydy doglebowe zadziałały bardzo dobrze, ale miało to także niekorzystny wpływ na obsadę roślin na jednostce powierzchni. Na czarnych ziemiach w rejonie Kujaw, gdzie są “cieplejsze” gleby oraz mają one większą zawartość próchnicy ww czynniki praktycznie nie miały znaczenia.

Warto jednak zauważyć, że pola o zadowalającym wigorze i przyrostach stanowią większość. Najbliższy czas wymagał będzie uważnej obserwacji roślin pod kątem patogenów o gospodarczym znaczeniu w tej uprawie.

Cebula w Mierogoniewicach koło Wierzchosławic odmiana Centro F1

Zaawansowanie we wzroście części nadziemnej i podziemnej cebuli 21 czerwca br

Jakub Sobecki, Agronom On-Zin


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.