10.01.2012
pieniądze

Rolnicy nie chcą płacić za dzieci i małżonka

O zwolnienie z opłacania składki zdrowotnej za uczące się dzieci do 25 roku życia i pracującego w gospodarstwie współmałżonka zaapelował do Premiera Donalda Tuska Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, Wiktor Szmulewicz.

 Zdaniem samorządu rolniczego konieczne jest dodatkowo zwolnienie z opłacania składki zdrowotnej za uczące się dzieci do 25 roku życia i pracującego w gospodarstwie współmałżonka ? tak jak ma to miejsce w przypadku płacenia składek zdrowotnych do ZUS przy samo zatrudnieniu, a także określenie górnego pułapu wysokości składki na odpowiednim poziomie. Stworzenie rolnikom podstaw prawnych do skorzystania z takich możliwości, zyska zdaniem samorządu rolniczego aprobatę ogółu społeczeństwa -
czytamy w liście do Premiera.

Prezes KRIR podkreślił także, że obecna propozycja w sprawie składki zdrowotnej wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rolników. Ale dodał, że składka zdrowotna dla rolników powinna być pobierana od wpływów z podatku rolnego.

Przyjeta przez rząd propozycja nowelizacji zakłada, że rolnicy, którzy mają ponad 6-hektarowe gospodarstwa zapłacą w tym roku do NFZ składkę w wysokości 1 zł od hektara. Tym, którzy mają mniej ziemi, składki nadal opłacać będzie państwo.

Jak informuje “Rzeczpospolita”, kwota wyliczona w zależności od hektara będzie mnożona przez liczbę domowników. Czyli np.: właściciel 20-hektarowego gospodarstwa zapłaci 20 zł, a jeśli rodzina składa się z pięciu domowników - 100 zł.

Na posiedzeniu rządu (03.01.12), PSL odrzucił propozycję innej wersji nowelizacji ustawy. Projekt przygotowany wcześniej przez resort zdrowia zakładał, że rolnicy w gospodarstwach powyżej 6 a poniżej 15 hektarów opłacać będą składkę w wysokości 18 zł za każdego ubezpieczonego, zaś rolnicy w gospodarstwach rolnych powyżej 15 hektarów - 36 zł. za każdego ubezpieczonego.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne będą opłacane w okresach kwartalnych: za każdy miesiąc za okres od 1 kwietnia 2012 do 31 grudnia 2012.

Przepisy musiały zostać zmienione, ponieważ pod koniec października 2010 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że opłacanie przez państwo składek zdrowotnych dla rolników niezależnie od ich statusu materialnego, jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Zgodnie z tym wyrokiem, Sejm ma 15 miesięcy na zmianę niekorzystnych przepisów, czyli do 4 lutego 2012 roku.

Do tej pory składkę zdrowotną za 1,5 mln rolników opłacał budżet państwa.

Źródło: agronews.com.pl


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.