19.05.2015
polysnica_marchwianka

Zaatakowana marchew w początkowym stadium rozwoju połyśnicy

Rozpoczął się nalot połyśnicy marchwianki

Rozpoczął się nalot pierwszego pokolenia połyśnicy marchwianki. Szkody wyrządzają larwy. Pierwsze pokolenie uszkadza rośliny w okresie wschodów. Jedna larwa może zniszczyć około 10 roślin w rzędzie.

  • Połyśnica marchwianka (Psila rosae)
    Szkody wyrządzają larwy. Pierwsze pokolenie wyrządza szkody w okresie wschodów roślin. Jedna larwa może zniszczyć około 10 roślin w rzędzie. Larwy tej muchówki żerują na marchwi, pietruszce, selerze i pasternaku. Larwa jest walcowata , jasnożółta, długości około 7 mm. Samice składają jaja, tuż przy roślinie. Po 8-14 dniach wylęgają się larwy, które wgryzają się do korzeni. Drugie pokolenie pojawiaja się na przełomie lipca i sierpnia.
  • Monitorowanie
    Zabiegi opryskiwania należy wykonać na podstawie monitoringu przy pomocy żółtych tablic lepowych. Tablice należy ustawić na brzegach pola (20-30 cm od brzegu), po 3-4 z każdej strony pola. Tablice należy przeglądać codziennie i liczyć ilość odłowionych muchówek. Dorosłe muchówki maja długość około 5 mm. Tułów i odwłok jest koloru czarnego, a część głowy, czułki i odnóża koloru rudego (rdzawego). Odwłok jest szpiczasto zakończony. Progiem zagrożenia dla pierwszego pokolenia jest odłowienie od 1 do 2 (średnia z kilku tablic – na plantacjach o powierzchni od 1 do 2 ha rozstawiamy 5 tablic) muchówek (Fot. 1 )przez kolejne 3 dni. Należy wykonać 2 zabiegi opryskiwania co 7 dni jednym z zalecanych insektycydów.
  • Ochrona chemiczna.
    Do ochrony plantacji marchwi przed Połyśnicą Marchwianką zalecamy preparat Proteus 110 OD  w dawce 0,75 l/ha działający na szkodniki kontaktowo w trakcie oprysku i systemicznie w roślinie.

Komunikat warzywniczy

Bayer CropScience


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.