13.06.2017
IMG_1715

“Rozsada bez tajemnic” – relacja ze spotkania cz.1

Grupa Producentów Rozsad Krasoń otworzyła dla zwiedzających drzwi swojej nowoczesnej 3 hektarowej szklarni w Świętej, koło Złotowa.  Drzwi Otwarte zorganizowano w szczególnym dla właścicieli jubileuszowym 20 roku istnienia. Impreza pod nazwą “Rozsada bez tajemnic” odbyła się 10 czerwca 2017 r.

Firma Krasoń, działa na polskim rynku od 1997 roku, specjalizując się w produkcji rozsad warzyw szklarniowych oraz  gruntowych, wśród nich przede wszystkim pomidora, papryki, kapusty, kalafiora, brokułu, selera i pora. Roczna produkcja kształtuje się na poziomie 235 mln sztuk sadzonek. Uprawa odbywa się w dwóch gospodarstwach, w Piaskach i w Świętej. Na uwagę zasługuje fakt, że większy o 1 ha powierzchni obiekt w Świętej jest w pełni zautomatyzowaną i jedną z najnowocześniejszych konstrukcji tego typu w Europie.

Jeszcze przed wejściem do szklarni zwiedzający mieli okazję uzmysłowić sobie z jak ogromną skalą produkcji mają do czynienia, obserwując hartowaną rozsadę warzyw kapustnych, papryki i selera, usytuowaną wzdłuż ściany obiektu. W tym miejscu rośliny oswajane są z warunkami panującymi na polu. Proces ten jest bardzo istotnym elementem produkcji rozsady w szklarniach i tunelach foliowych, gdzie panujący mikroklimat często sprzyja wydelikaceniu sadzonek i utrudnia ich przyjmowanie się w gruncie. Hartownik przed główną szklarnią jest jedynym niezmechanizowanym etapem produkcji, ale jak zapewniał współwłaściciel gospodarstwa, Marcin Krasoń, trwają już prace przygotowawcze do jego mechanizacji.

Obiekt szklarniowy podzielony jest na 6 naw o powierzchni 0,5 ha każda. Poszczególne nawy wyposażone są w systemy zalewowe z zamkniętym obiegiem wody i automatyczne ramiona do podlewania, również z zastosowaniem nawozów płynnych. Całość oświetlają lampy asymilacyjne, a w razie potrzeby cieniują dwie warstwy kurtyn, które w okresach grzewczych pozwalają na znaczne zmniejszenie strat ciepła. Obiekt wyposażony jest w ogrzewanie podłogowe, boczne i górne oraz w regulowane, wykorzystywane szczególnie w produkcji rozsady pomidorów i papryki, pozwalające dostosować wysokość armatury do aktualnego wzrostu roślin.