04.10.2018
20181003_153813

Dorastanie róż kalafiora można poprawić dokarmiając dolistnie rośliny m.in. azotem, fosforem, potasem i wapniem

Rozwiązanie na niedorastające kalafiory

Lustracje pól z kalafiorem wskazują na duży problem z dorastaniem róż. Można temu przeciwdziałać – poprzez wzmocnienie roślin odpowiednimi składnikami.
Na plantacjach kalafiorów nie tylko w Polsce, ale i w Europie wzrost róż jest mocno ograniczony o czym mogliśmy się przekonać np. podczas dni otwartych firm hodowlano-nasiennych w Holandii, czy też licznych spotkaniach branżowych w Polsce w miniony weekend.

Jedną z głównych przyczyn problemu są noce ze stosunkowo niską temperaturą, oraz związana z tym ograniczona transpiracja. Jeśli plantacja nie jest nawadniana, to ogromne znaczenia ma rosa. Na 1 ha ilość wody z obfitej rosy to około 5 ton.

Na wielu plantacjach kalafiora w tym sezonie  jest problem z dorastaniem róż kalafiora. Kujawy 03.10.2018

Plantacja kalafiora z Kujaw (03.10.18), gdzie cześć nadziemna jest poprawnie rozwinięta, natomiast zahamowane jest dorastanie róż

Aktualnie róże kalafiorów mają często średnice kilku centymetrów, a przez ostatnie tygodnie możemy zaobserwować głównie przyrost liści. Róża jeśli przyrasta to naprawdę wolno. Jeśli chce się pobudzić roślinę do intensywnego wzrostu – również róży – aktualnie zalecamy dokarmianie dolistne: saletrą wapniową – 10 kg/ha,  po trzech dniach nawozem o zrównoważonym składzie (NPK 18-18-18 +mikro) – 3 kg/ha.

Systematyczne zabiegi – dwa razy w tygodniu – pozwolą wykorzystać potencjał plonotwórczy zwłaszcza odmian o wegetacji powyżej 90 dni.

Sposób może zapomniany,  ponieważ przez ostatnie dwa sezony ten problem nie występował, jednak bardzo skuteczny i  w przystępnej cenie – koszt nawozów  do jednego zabiegu to około 20 zł.

Dorastanie róż kalafiora można poprawić dokarmiając dolistnie rośliny m.in. azotem, fosforem, potasem i wapniem

Pamiętajmy, że ogromną rolę odgrywa temperatura podczas zabiegu, która powinna być na poziomie nie niższym niż 12 stopni C i nie wyższym niż 23 stopnie C.

Tekst i zdjęcia: Wojciech Kopeć, Yara Poland


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.