10.01.2013

RPP podjęła decyzję ws. stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 25 pb, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie od czwartku 4,00 proc. w skali rocznej – podała RPP w komunikacie.

Środowa decyzja RPP oznacza, że stopa referencyjna NBP w skali rocznej będzie wynosić od czwartku 4,00 proc., stopa lombardowa 5,50 proc., depozytowa 2,50 proc., zaś redyskonta weksli 4,25 proc.

Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami. Wszyscy z 22 ankietowanych wcześniej przez PAP ekonomistów uważali, że na styczniowym posiedzeniu decyzyjnym stopy procentowe zostaną obniżone o 25 pb.

Zdaniem 12 z 22 ekonomistów w lutym Rada pozostawi stopy bez zmian, a do kolejnego cięcia stóp o 25 pb dojdzie w marcu. Pozostałych 10 ekonomistów jest zdania, że także w lutym Rada obetnie stopy o 25 pb.

- Każda inna decyzja byłaby niespodzianką, cięcie o 25 pb było oczekiwane – podał Tomasz Kaczor z BGK. Jak dodaje, po decyzji złoty lekko się umocnił, co wskazuje, że jednak na rynku była niewielka nadzieja na głębsze cięcie, o 50 pb. Ja uważam, że w lutym nie będzie kolejnej obniżki stóp – dodaje.

- Decyzja nie jest zaskoczeniem, zwłaszcza w obliczu ostatnich wypowiedzi członków Rady. Obniżająca się inflacja oraz słabsze dane z krajowej gospodarki będą czynnikami wspierającymi dalsze łagodzenie polityki pieniężnej – komentuje Piotr Łysienia z Banku Pocztowego.

Jest to trzeci miesiąc z rzędu, kiedy Rada decyduje się na obniżenie stóp. Obniżka także o 25 pb miała miejsce w grudniu oraz w listopadzie. Wcześniej do zmiany poziomu stóp doszło w maju ubiegłego roku – RPP podwyższyła je o 25 pb, po 10 miesiącach stabilizacji.

Źródło: ppr.pl

Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.