22.11.2017
Rynek cebuli w Niemczech

Rynek cebuli w Niemczech. Mniejszy areał uprawy i niższe zbiory
Spadek areału uprawy cebuli, przy wzroście powierzchni uprawy cebuli czerwonej oraz “eko”, trudna sytuacja pogodowa w okresie wegetacji i zbioru cebuli oraz niskie ceny gotowego produktu to skrótowy obraz rynku cebuli w Niemczech.

Powierzchnia uprawna cebuli w Republice Federalnej Niemiec w 2017 roku według najnowszych danych statystycznych opublikowanych przez AMI Agrarmarkt Informations-Gesellschaft wyniosła 11 200 ha i była zaledwie o 94 hektary mniejsza w porównaniu z zeszłym rokiem. Odnotowano wzrost powierzchni uprawnej cebuli czerwonej oraz uprawy ekologicznej, natomiast mały spadek stwierdzono w przypadku cebuli żółtej. U naszego zachodniego sąsiada najwięcej cebuli uprawia się z siewu (około 86% całkowitej powierzchni; w tym 95% stanowi cebula żółta oraz 5% cebula czerwona). Na drugim miejscu uplasowała się uprawa ekologiczna cebuli z wynikiem 7,6%. Mniejsze znaczenie w skali kraju ma cebula zimująca (2,2%) oraz szalotka (0,7%). Nieco więcej produkuje się cebuli z rozsady, która stanowi 3,5% całkowitej powierzchni uprawnej. Najważniejszym regionem produkcyjnym cebuli jest Bawaria, na drugim miejscu znalazła się Dolna Saksonia a podium w 2017 r. zamknęła Nadrenia-Palatynat.
Warunki pogodowe w sezonie 2017
Początek sezonu wegetacyjnego za Odrą rozpoczął się z temperaturami powietrza oraz opadami powyżej normy wieloletniej. Sytuacja zmieniła się w kwietniu, który był znacznie chłodniejszy niż zazwyczaj, w połowie miesiąca było bardzo sucho, jedynie na północy oraz południu kraju zanotowano opady powyżej skali. Strategiczny w uprawie cebuli maj zapisał się jako miesiąc bardzo suchy z temperaturami powyżej średniej. Kolejne miesiące szczególnie lipiec oraz sierpień były bardzo mokre na terenie całego kraju, co sprzyjało rozwojowi chorób. We wrześniu na północy oraz południu notowano opady powyżej skali jedynie na wschodzie było sucho. W październiku 20% cebul w skali kraju było niezebranych ze względu na niekorzystne warunki pogodowe, dla porównania w 2016 roku w tym samym czasie zaledwie 4% cebul było w polu. Najgorzej sytuacja wyglądała w Dolnej Saksonii, gdzie na początku października 40% cebul dalej oczekiwało na zbiór. Było to spowodowane wysokimi opadami deszczu (85 l/m2), normalna suma opadów dla tego miesiąca i rejonu kraju wynosi 56 l/m2.
Niższe zbiory cebuli
W 2017 roku zebrano około 4% mniej cebuli w porównaniu do zeszłego sezonu wegetacyjnego. Spadek na poziomie 10% miał miejsce w przypadku cebuli zimującej, nieco lepiej miały się zbiory cebul z siewu wiosennego oraz rozsady (były one tylko 4% niższe niż w 2016 roku). Całkowite zbiory cebuli z siewu wiosennego wyniosły 470 250 ton, z rozsady 18 720 ton oraz 13 750 ton cebuli zimującej. W sumie całkowite zbiory cebuli brutto wyniosły 502 720 ton. Najmniej cebuli zebrano w Dolnej Saksonii, gdzie spadek wyniósł 15%, wzrost zabiorów stwierdzono w Nadrenii-Palatynacie o około 18%, w Bawarii sytuacja pozostała bez zmian w porównaniu z ubiegłorocznym sezonem wegetacyjnym.
Ceny cebuli
Niestety ceny cebuli w Niemczech spadły i są najniższe od ostatnich dwóch lat. W 45. tygodniu roku za tonę cebuli kaliber 40/60-50/70 w big-bagu producentom oferowano jedynie 10 euro za sto kilo. Dla porównania w zeszłym roku w tym samym czasie można było uzyskać 1,5 euro więcej, a dwa lata temu aż o 11,50 euro więcej.
Małgorzata Srebro
Na podstawie raportu “Onion production in Germany” AMI Agrarmarkt Informations-Gesellschaft


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.