25.04.2013

Rząd zniósł zakaz ubój rytualnego
Na konferencji prasowej premier Donald Tusk poinformował, że Rada Ministrów przyjęła projekt Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który ma umożliwiać przeprowadzanie uboju rytualnego na terenie Polski.
Przyjęta nowelizacja ustawy przewiduje, że ubój rytualny będzie można wykonywać jedynie w rzeźniach. W ten sposób rząd chce ograniczyć występowanie nieprzepisowych praktyk w tym względzie. Dzięki przyjęciu tych przepisów uda się osiągnąć kilka bardzo ważnych celów: 1) zachowanie tysięcy miejsc pracy, 2) utrzymanie konkurencyjność polskiej branży mięsnej, 3) umożliwienie grupom wyznaniowym zachowania prawa do własnych obrzędów religijnych.

Podczas konferencji prasowej premier Tusk podkreślił, że projekt nie oznacza ograniczenia ochrony praw zwierząt. Znajdują się w nim np. zapisy zakazujące uboju w klatkach obrotowych. Premier dodał, że przed podpisaniem nowelizacji dotrzymano wszelkiej staranności i wzorowano się na rozwiązaniach innych państw Wspólnoty. ?Sprawdziliśmy jak to wygląda w państwach UE, wydaje się, że Polska przyjmując ten projekt nie będzie w żaden sposób odbiegała od przeważającej części rozstrzygnięć w państwach UE. Tę średnią europejską na pewno będziemy respektować, co więcej będziemy chcieli na tle  innych państw Europy uzyskać najbardziej restrykcyjne przepisy dotyczące ograniczenia cierpienia zwierząt.? ? powiedział Tusk.

Źródło: agrodziennik.pl


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.