08.04.2016
smietka_kapusciana-850x500

Śmietka Kapuściana (Delia radicum) vs Perlka

Czy Perlka może być skutecznym środkiem  w zwalczeniu tego szkodnika na plantacjach kapusty, kalafiora  oraz pozostałych warzyw. Aby odpowiedzieć na pytanie musimy dobrze znać cykl rozwojowy szkodnika i procesy rozkładu nawozu w glebie.

Śmietka kapuściana jest najgroźniejszym szkodnikiem dla warzyw z kapustnych. Za spustoszenia na plantacjach odpowiedzialne są larwy a przede wszystkim larwy pierwszego pokolenia, które atakują rozsadę tuż wysadzeniu jej w pole. Pierwsze pokolenia larwy śmietki żeruje w korzeniu głównym i szyjce korzeniowej. Wystarczą tylko 3-4  żerujące larwy w pobliżu rozsady aby skutecznie zahamować  wzrost lub doprowadzić roślinę do całkowitego zamarcia. Uszkodzone rośliny pozbawione są wigoru, szybko więdną a  spowodowane to jest zamieraniem korzeni. Kolejne pokolenia śmietki rozwijają się  jaj składanych przez muchówkę na wykształconych częściach naziemnych roślin. Larwy  żerują w główkach kapusty, powodując przede wszystkim straty jakościowe oraz skutecznie obniżają właściwości przechowalnicze.

Cykl rozwojowy śmietki kapuścianej :

  • Śmietka kapuściana w ciągu roku ma 2-3 pokolenia. Wylot muchówek pierwszego pokolenia odbywa się, w zależności, od pogody w drugiej połowie kwietnia lub na początku maja (gdy temperatura gleby osiągnie 10oC). Samica składa kilka jaj na ziemi wokół szyjki korzeniowej roślin. Drugie pokolenie śmietki kapuścianej, pojawia się na przełomie czerwca i lipca i zeruje aż jesieni na naziemnych częściach roślin uszkadzając główki kapusty. W zależności od przebiegu pogody może pojawić się trzecie pokolenie.

Proces rozkładu Perki w glebie:

  • Poszczególne fazy działania nawozu zostały przez opisane na tej stronie pod hasłem ,, Działanie”. Dla przypomnienia, po wysianiu i wymieszaniu nawozu z glebą zachodzi kilka, złożonych procesów chemicznych min powstaje związek dicyjanodiamid, odpowiedziany za efekty fitosanitarne. Jeśli gleba jest odpowiednio ogrzana (powyżej 5 °C) i odpowiednio wilgotna to procesy rozkładu nawozu inicjowane są natychmiast. Związek ten utrzymuje się w glebie przez około 2 do 3 dni na każde 100kg nawozu wysianego w glebie. Dla przykładu przy dawce  400kg 1/ha działanie dicyjanodiamid to okres od  8 do 12dni. Okres działania dicyjanodiamidu jest okresem karencji w którym, nie powinniśmy siać ani sadzić warzyw. Po tym okresie dicyjandiamid nie jest toksyczny dla żadnych agrofagów glebowych

Podsumowanie

  • Perlka na pewno nie zabezpieczany plantacji przed nalotem muchówki w żadnym pokoleniu.
  • Perlka na pewno nie ograniczy liczebności larw w drugim i trzecie pokoleniu, zerujących na naziemnych częściach roślin
  • Perlka stosowana przed sadzeniem nie ograniczy liczby jaj lub tez liczby larw wyklutych z jaj złożonych glebie po pierwszym nalocie. Kapustę sadzimy po okresie karencji a muchówka składa jaja po wysadzaniu roślin w polu. Zasada ta tyczy się  min rzodkiewki, którą siejemy po okresie karencji.

Rozwiązanie problemu:

  • Jedną możliwością ograniczenia liczebności jaj lub larw ale tylko i wyłącznie pierwszym pokoleniu jest stosowanie pogłówne. Bardzo dobre efekty przynosi rozpuszczenie nawozu wodzie i aplikacja w międzyrzędzia lub aplikacja nawozu za pomocą pielnika z dozownikiem nawozu. Można oczywiście rozsiać nawóz po całej plantacji. Należy tylko pamiętać o dwóch sprawach: bez wilgoci, jeśli nawóz się nie rozpuści, procesy rozkładu nawozu nie zostaną zainicjowane. Rozsiewne nawozu pogłównie, bez spodziewanych opadów deszczu jest bezcelowym zdawaniem się dobry los. Skuteczna walka z larwami mam sens tylko na plantacjach nawadnianych. Drugą ważną rzeczą jest to, że zbyt szybkie nawożenie pogłówne może ograniczyć wigor wysadzonych lub wschodzących roślin. W przypadku rozsady z nawożeniem pogłównym należy odczekać około 7-14dni (wszystko zależy od przebiegu pogody oraz  kondycji rozsady)

Opracowanie Bartosz Ciemiecki

zdjęcie i tekst: perlka.pl


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.