14.04.2016
por-w-kwietniu

Stan plantacji pora zimującego

Uprawa pora zimowego choć nie należy do najpopularniejszych w naszym kraju potrafi wiosną przynieść całkiem niezłe zyski. W jednym z dolnośląskich gospodarstw corocznie pod uprawę pora zimowego przeznacza się powierzchnię co najmniej 5 ha. Pozwala to na stałą produkcję tego warzywa, aż do momentu zbiorów pora z sadzenia wczesno-letniego. Poniżej prezentujemy obecny stan plantacji po zimie.

Rośliny pora w kwietniu

Uprawa pora zimowego nie należy do najłatwiejszych i jest dość ryzykowna gdyż nigdy nie mamy pewności co przyniesie zima oraz jak przezimują rośliny w polu. Jeśli decydujemy się na produkcję pora zimowego rozsadę należy wysadzać w pole końcem czerwca. Taki termin gwarantuje nam, że rośliny będą miały odpowiednie parametry do przezimowania. Oczywiście od momentu posadzenia, aż do jesieni trzeba odpowiednio zadbać o nawożenie oraz ochronę takiej plantacji.

Różnice pora pod osłona i bez  osłony

Z chwilą nadejścia pierwszych mrozów plantację w celu lepszego przezimowania roślin można okryć agrowłóknią. Pory zimujące pod przykryciem wiosną mają zdecydowanie mniej uszkodzeń liści w porównaniu do tych bez agrowłókniny. Wiosną gdy ruszy wegetacja oraz będzie możliwy wjazd w pole należy roślinom podać azot, który pozwoli na odbudowanie masy liściowej. W tym celu można zastosować saletrę amonową, całkowita dawka azotu powinna wynosić maksymalnie 50 kg w czystym składniku. Gdy nawóz zostanie wysiany należy systematycznie lustrować plantację gdyż por to roślina dwuletnia i będzie dążyła do wydania nasion. Jeśli prześpimy ten moment może okazać się, że towar, który mamy na polu straci swoją wartość handlową. Należy również zadbać o ochronę, gdyż uszkodzone i słabe rośliny po zimie są znacznie bardziej podatne na infekcje grzybowe.

Pluston F1 po zimie

Por zimujący

W dolnośląskim gospodarstwie uprawia się odmianę pora zimowego Pluston F1 z firmy Nunhems. Jest to wolno rosnąca odmiana pora o bardzo długiej łodydze rzekomej osiągającej 50 cm długości. Liście ciemnozielone o wzniesionym pokroju bardzo łatwe w czyszczeniu co jest szczególnie ważne w przypadku produkcji na “świeży rynek”. Plantacja przed zimą została częściowo przykryta białą agrowłókniną. Osłona z agrowłókniny w celu lepszego przezimowania porów została rozłożona w grudniu z chwilą wystąpienia pierwszych przymrozków, następnie została zdjęta w marcu, kiedy pozwoliły na to temperatury.

Małgorzata Srebro


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.