07.09.2015
fasola

Zdjęcie: Fotolia

Susza odbije się na zbiorach warzyw. Najbardziej ucierpią groszek, fasola, marchew, kalafior i brokuły

Według Europejskiego Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw (PROFEL) susza negatywnie wpływa na produkcję warzyw do przetwórstwa w krajach europejskich. Szczególnie dotyczy to warzyw uprawianych na zbiór letni.

Susza wpłynie na obniżkę zbiorów warzyw

Obawy, które PROFEL przestawiał w jeszcze przed miesiącem, dotyczące nawet 20% strat w unijnych uprawach warzyw do przetwórstwa, mogą się urzeczywistnić, głównie poprzez niekorzystne uwarunkowania pogodowe obserwowane w lipcu br.

Stowarzyszenie podaje, że obszarami, na których mogą wystąpić straty w plonach i produkcji warzyw do przetwórstwa, są Zachodnia i Północna oraz Wschodnia Europa. W największym stopniu problem suszy dotyczy upraw groszku i fasoli, gdzie straty mogą wynieść 40-50%, ale także marchwi, kalafiorów i brokułów oraz kukurydzy cukrowej.

Gdyby oczekiwania te sprawdziły się, będzie to niewątpliwie czynnik wpływający na wzrost cen mrożonych warzyw na rynku UE w bieżącym sezonie.

W Polsce według raportu IUNG dotyczącym suszy rolniczej, zagrożeniem suszą objęte jest 36% gmin w Polsce. Problem dotyczy przede wszystkim województw: mazowieckiego, lubelskiego i łódzkiego, które łącznie, wg danych GUS, odpowiadają za 39% powierzchni krajowych upraw warzyw gruntowych.

Jak wskazują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas, czynnik suszy może zatem pogłębić oczekiwany przez GUS 5-proc. spadek produkcji warzyw w kraju, mając wpływ na wzrost cen ich w kolejnych miesiącach.

Ucierpią też ziemniaki

Zagrożenie niższą produkcją występuje również w przypadku upraw ziemniaków, zarówno jeśli chodzi o Polskę jak też pozostałe kraje UE. Niski poziom opadów w Europie zachodniej spowodować może obniżenie tegorocznej produkcji w krajach tego regionu. NEPG (North-Western European Potato Growers), w lipcu br. (Euro Potato) szacowało, że m.in. wskutek wysokich temperatur i braku opadów, zbiory ziemniaków w krajach Europy Północno-Zachodniej obniżą się o 12,3% w stosunku do roku poprzedniego. W Polsce IUNG ocenia, że w przypadku aż 88% gmin w Polsce występuje zagrożenie suszą dla uprawy ziemniaków. Można oceniać zatem, że krajowa produkcja ziemniaków może być również z tego powodu niższa, choć będzie to tylko jeden z czynników mających wpływ na jej spadek.

Obecnie ceny skupu ziemniaków w Polsce są wyższe r/r. Według danych Ministerstwa Rolnictwa w pierwszych trzech tygodniach sierpnia br. cena skupu ziemniaków wyniosła średnio 0,46 zł/kg i była o 21% wyższa niż w analogicznym okresie przed rokiem.

źródło: Gospodarz.pl/Bank BGŻ BNP Paribas


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.