24.08.2015
3

Święto Cebuli w Henrykowie zaskoczyło…

…wielkością cebuli i pozwoliło stwierdzić wielu osobom z branży, że w tym roku trudno będzie o towar dużych rozmiarów. Ponadto zewsząd padały głosy, że warzywo to będzie w cenie, zwłaszcza po przechowaniu.

Na tegoroczne, 13. już Święto Cebuli i Ziemniaka organizowane w Henrykowie (woj. wielkopolskie) przygotowano około 50 poletek pokazowych z różnymi odmianami cebuli, ziemniaków, różne dawki nawozowe i różne terminy siewu. Powierzchnia poszczególnego poletka demonstracyjnego wynosiła około 1200 m2, co w sumie dało 7 ha powierzchni kolekcji. Wystawa została przygotowana tak, by można było przejść i ocenić wszystkie odmiany i doświadczenia.

Niestety pomimo wielu wysiłków włożonych w przygotowanie kolekcji odmian cebule nie pokazały swojego potencjału plonowania. Niedobór wody i brak możliwości jej dostarczenie poprzez nawadnianie sprawił, że rośliny przedwcześnie skończyły wegetacje i wytworzyły główki niewielkich rozmiarów (max. 5 cm). Należy podkreślić, że obraz kolekcji cebulowej jest w dużym stopniu odzwierciedleniem tego co można obserwować na plantacjach produkcyjnych w rejonie Środy Wielkopolskiej.

Susza w Wielkopolsce, ale także na Kujawach i w innych rejonach, gdzie na dużą skalę uprawia się cebulę znacznie ograniczy zbiory tego warzywa w 2015 roku. Handlowcy obecni na spotkaniu w Henrykowie informowali, że aktualnie mogą kupić cebulę po 40-45 g/kg. Brak jednak było zainteresowanych sprzedażą towaru. Producenci z dużym przekonaniem podkreślali, że poczekają, bo będzie drożej. Chyba mają rację. Tym bardziej, że z wiadomości, jakie docierają z innych europejskich krajów wynika, że z cebulowy nieurodzajem borykają się m.in. ogrodnicy w Holandii, Niemczech, Austrii, na Węgrzech. Już teraz w Holandii producentom za cebule prosto z pola oferuje się 15 eurocentów, czyli ok. 64 grosze.

Podczas imprezy można będzie zapoznać się z bogatą ofertą firm nasiennych i nawozowych. Firmy maszynowe zaprezentowały swój nowoczesny sprzęt. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Redakcja e-warzywnictwo.pl


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.