01.08.2012
zmienik uszkadzajacy liście ogórków

Uwaga, zmieniki buszują w ogórkach

W sierpniu na plantacjach ogórków duże szkody powodują dorosłe osobniki oraz larwy zmiennika lucernowca. Zwalczanie szkodnika jest ważne, ponieważ uszkadza on m.in. zawiązki kwiatów i owoców.

Zmienik lucernowiec, to pluskwiak wielkości 4-8 mm. Przyglądając się mu uważnie można dostrzec od strony grzbietowej żółtą, trójkątną plamkę. Owad dorosły jest zielonkawobrunatny.  Larwa jest podobna do postaci dorosłej, ale jest nieznacznie mniejsza, zabarwiona na zielono. Warto pamiętać, że zmieniki na plantacje ogórków nalatują na ogół w lipcu. W drugiej połowie tego miesiąca, a także w sierpniu na ogórkowych polach rozwija się drugie pokolenie tego szkodnika. Prowadzenie własnych lustracji może pozwolić na ocenę rzeczywistego zagrożenia. Owady zazwyczaj żerują w wierzchołkowej części pędu.  Swój kująco-ssący aparat gębowy wykorzystują do nakłuwania tkanki i wysysania soków z liści, pąków kwiatowych i kwiatów. W następstwie tego w miejscach nakłucia liść zamiera, a w blaszce liściowej powstają dziury nieregularnego kształtu. Niestety także uszkodzone kwiaty zamierają, co znacznie zmniejsza wysokość plonu z jednostki powierzchni.

Do chemicznego zwalczania szkodnika można wykorzystać preparat Sumi-Alpha 050 EC w dawce 0,2 l/ha. Niestety okres karencji tego środka wynosi 14 dni, co znacznie ogranicza stosowanie w okresie plonowania ogórków.

Robert Solarski


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.