27.12.2017
cebula Holland

W Holandii koniec roku z dużymi zapasami cebuli r/r. Ceny pod presją podaży

4,3 proc. wzrost areału oraz prawie średnio o 3 tony/ha wyższy plon równa się o 10 proc. wyższa niż w poprzednim sezonie całkowita produkcja cebuli w Holandii. To ostatecznie skutkuje wzrostem zapasów i niskimi cenami cebuli.

Statystyki holenderskie pokazują, że na początku grudnia wyeksportowano więcej cebuli niż w poprzednim sezonie. Ale pomimo tego rynek w “kraju wiatraków” jest pod presją podaży. Dlaczego? Większy areał i większa średnia wydajność produkcji w porównaniu z innymi latami sprawiły, że zapasy w sezonie 2017/18 są nadal wyższe niż średnia z ostatnich pięciu lat.

Imponujące średnie plony cebuli

Informacje płynące z holenderskich organizacji producentów cebuli wskazują, że średnia wydajność plantacji cebuli wynosi 55,6 ton z hektara. Co oznacza wzrost w porównaniu z 2016 rokiem, bo wówczas było to 52,7 tony/ha. Chociaż różnice między uzyskiwanymi skrajnymi wynikami były mniejsze niż przed rokiem, to jednak również w 2017 r. plony znacznie się wahały. Najniższy plon to 22 tony z hektar, podczas gdy w niektórych rejonach osiągnięto aż 93 tony z hektara. Średnia wydajność z hektara w 2017 r. jest o 5,5 proc. wyższa niż w poprzednim sezonie. W przypadku żółtej cebuli plon wynosił 57,2 tony z hektar, a w przypadku czerwonej cebuli 55,4 tony z hektara.

Większa powierzchnia cebuli

Przy powiększeniu areału o 4,3 proc., całkowita produkcja cebuli jest o 10 proc. wyższa niż w poprzednim sezonie. Jest to o 7 proc. więcej niż średnia pięcioletnia. To ostatecznie skutkuje wzrostem zapasów. Widać to na giełdach, gdzie ceny cebuli nie są korzystne dla producentów. W grudniu oscylowały w granicach 4-7 eurocentów/kg. W okresie przedświątecznym cena ta uległa nieznacznemu wzrostowi. Za żółtą cebulę średniej frakcji na giełdzie w Emmeloord kupcy byli skłonni zapłacić nawet 6,5 eurocenta/kg, natomiast za cebulę “grubą” oferowano 8 eurocentów/kg. Producenci cebuli czerwonej przed świętami mogli “oddać” towar drobniejszej frakcji za 9-12 eurocentów/kg a najlepszej jakości za 12-15 eurocentów/kg.

Robert Solarski


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.