22.09.2015
korzenie na ktorych wystapila bawelnica topolowo-marchwiana

Korzenie na których wystąpiła bawełnica topolowo-marchwiana

W marchwi grasuje bawełnica

Od kilku tygodni na terenie całego kraju trwają loty kolejnych pokoleń bawełnicy topolowo-marchwianej. Przy złej ochronie chemicznej bądź jej braku szkody wyrządzone na plantacjach marchwi w skutek żerowania tej mszycy mogą sięgać nawet 50 %. Sygnałem do rozpoczęcia ochrony insektycydowej jest pojawienie się charakterystycznych koloni mszyc  w postaci tzw. “białej waty”.

Bawełnica licznie żerująca na ogonku liściowym marchwi

Bawełnica topolowo-marchwiana ( Pemphigus phenax) jest gatunkiem mszycy dwudomnej, której pierwszym żywicielem jak sama nazwa wskazuje jest topola. Osobniki rozwijające się na tym gatunku drzew są barwy jasnozielonej długości 2,5 mm, z kolei te żerujące na korzeniach marchwi są żółte osiągające 3 mm. Pokolenie wiosenne (osobniki jasnozielone) rozwijają się na liściach topoli tworząc charakterystyczne wyrośla tzw. galasy wzdłuż nerwu głównego. Migracja osobników uskrzydlonych następuje w czerwcu, a zasiedlanie korzeni marchwi rozpoczyna się w sierpniu i trwa aż do pierwszych przymrozków. Od czerwca rozwija się średnio od 6-9 bezskrzydłych pokoleń mszycy. Najbardziej charakterystycznym objawem żerowania bawełnicy topolowo-marchwianej są tworzące się u nasady bocznych korzonków wyrastających z korzenia palowego kolonie pokryte białą, watowatą woskowiną.

Mszyce żerujące u nasady korzenia marchwi


Korzeń marchwi zaatakowany przez bawełnicę

Mszyce gromadzą się przy drobnych korzonkach marchwi

Żółte larwy można także znaleźć wokół szyjki korzeniowej oraz na ogonkach liściowych tuż nad ziemią. Jesienią uskrzydlone osobniki wracają na swojego pierwotnego żywiciela, a pod korą składają jaja, które zimują. Mszyce nie powodują widocznych uszkodzeń korzeni marchwi jednak na skutek wysysania soków komórkowych ich wzrost jest zahamowany. Za próg szkodliwości przyjmuje się średnio 25 sztuk mszycy na korzeniu. Jednak zmniejszenie masy korzeni następuje, gdy osobników jest znacznie więcej około 50 sztuk i zaatakowana jest średnio 1/3 długości korzenia. Największe szkody spowodowane przez tego owada występują na glebach ciężkich i w najgorszych przypadkach mogą sięgać 60% (spadek masy korzeni).

Biały nalot to objaw występowania bawełnicy topolowo-marchwianej

Obecność tego szkodnika kontroluje się przy pomocy “odkrywek”, w tym celu należy w 3-4 miejscach na odcinku 0,5 m rzędu wykopać korzenie marchwi i dokładnie im się przyjrzeć. Jeśli stwierdzimy obecność koloni mszycy jest to sygnał do wykonania zabiegu insektycydowego preparatem Proteus 110 OD, który jako jedyny jest zarejestrowany do zwalczania tego szkodnika. Dawka preparatu 0,75 l/ha, zabieg należy powtórzyć po 10 dniach, przy czym należy pamiętać, że środek ten można zastosować tylko 2 razy w sezonie wegetacyjnym. Jeśli liczebność szkodnika przekracza próg szkodliwości należy rozważyć przyspieszenie zbioru marchwi.

Małgorzata Srebro


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.