W Pudliszkach już wystartowała kampania pomidorowa 2018

W Pudliszkach już wystartowała kampania pomidorowa 2018

Przed zakładem HJ Heinz Pudliszki 27 lipca br. zrobiło się czerwono od surowca dostarczonego na początek kampanii pomidorowej. Tak tak, kampania pomidorowa 2018 r. już wystartowała. Producenci dostarczyli pierwsze owoce do przetwórstwa znacznie wcześniej niż w ubiegłym sezonie.

Przed zakładem HJ Heinz Pudliszki 27 lipca br. zrobiło się czerwono od surowca dostarczonego na początek kampanii pomidorowej. Tak tak, producenci w 2018 r. dostarczyli pierwsze owoce do przetwórstwa znacznie wcześniej niż w ubiegłym sezonie. W tym roku pogoda nie jest łaskawa dla producentów pomidorów. Wysoka temperatura nie sprzyjała rozwojowi wegetatywnemu roślin zwłaszcza na słabych piaszczystych stanowiskach. Plantacje bez możliwości nawadniania mogą mieć niższą wydajność, natomiast nawadniane wytworzyły dużą liczbę owoców. Pierwsze dostarczone pomidory, mając na uwadze ostanie słoneczne dni, mogą mieć dość wysoki poziom Brix – zawartość ekstraktu oznaczona refraktometrycznie decydujący o cenie surowca. Miejmy nadzieję, że w dalszej części sezonu pogoda będzie przychylna ogrodnikom i pozwoli uzyskać wysoką cenę za dostarczony do przetwórni surowiec.

Pudliszki to jedna z cenionych marek spożywczych w Polsce. Już od bardzo wielu lat kojarzy się konsumentom z wysokiej jakości produktami. Wśród nich są m.in.: ketchupy, koncentraty i przetwory pomidorowe, dania gotowe, warzywa konserwowe oraz sosy. Pudliszki Sp. z o.o. przetwarzają około 20-25 proc. krajowej produkcji pomidorów. Przy stałej produkcji i zmniejszającym się przetwórstwie krajowym, procent ten powoli, ale systematycznie wzrasta.

Zakład w Pudliszkach w surowiec zaopatrują plantatorzy zrzeszeni w Spółdzielczej Grupie Producentów Owoców i Warzyw dla Przetwórstwa Krobia (została ona założona w roku 2003 na fundamencie Zrzeszenia Plantatorów Owoców i Warzyw działającego nieprzerwanie od 1958 r.). Należy zaznaczyć, że w gospodarstwach Plantatorów SGP Krobia prym wiedzie uprawa pomidora gruntowego.

Marcin Bartczak

Zdjęcia: Sławomir Paszkier

Zakres dzialalności:

Wiadomości