14.08.2018
maczniak prawdziwy

W tym sezonie jakość zapłaci. Scorpion 325 SC na dłuuugie przechowywanie warzyw

Widoczny na wielu polach spadek potencjału plonowania warzyw, potwierdzone niższe plony wielu gatunków przez GUS oraz sygnały o niższych zbiorach w innych krajach europejskich mogą korzystnie wpłynąć na wycenę towarów produkcji ogrodniczej. Mając to na uwadze warto w nadchodzącej części sezonu wegetacyjnego postawić na efektywną ochronę warzyw.

W produkcji warzywniczej przede wszystkim należy ograniczać ryzyko na każdym jej etapie Można do nich zaliczyć dobór stanowiska, zmianowanie, nawożenie oraz dobrej jakości i dobrze zabezpieczone nasiona lub rozsada. W dobie rosnących wymagań klientów, zmieniających się trendów żywieniowych jeszcze bardziej trzeba zwracać uwagę na dobór odmiany – współpraca pomiędzy plantatorami i firmami hodowlanymi skutkuje pojawianiem się na rynku wielu nowych odmian, spośród których należy wybrać taką, która będzie charakteryzowała się możliwie małą podatnością na choroby a w konkretnych warunkach klimatyczno-glebowych da najwyższy plon. Można zatem powiedzieć, że przyszłość produkcji warzywniczej zależy w dużej mierze od postępu technicznego, technologicznego i biologicznego. Podstawowym wyzwaniem jest produkowanie takiej jakości warzyw, aby mogły one konkurować na różnorodnych międzynarodowych rynkach, spełniając oczekiwania ostatecznego klienta, który chociaż jest na końcu tego łańcucha to jest jego najważniejszym ogniwem i cenzorem wartości produktu.

Zapobiegaj chorobom warzyw
Aby zapewnić opłacalność produkcji oraz sprostać rosnącym wymaganiom rynku, produkcja warzyw musi być coraz bardziej precyzyjna. Stając naprzeciw tym wyzwaniom, niezbędna jest racjonalna ochrona chemiczna, która jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na jakość płodów rolnych. Przyczyną największych modyfikacji przyjętej strategii ochrony warzyw są warunki pogodowe w trakcie wegetacji roślin. Sprawdzianem dla producentów był rok ubiegły, w którym nie brakowało różnego typu anomalii pogodowych, takich jak susza, gradobicia czy ulewne deszcze. Połowa tegorocznego sezonu niestety nie była łatwiejsza od tego z roku 2017. Oprócz tego bezpośredniego wpływu warunków atmosferycznych na straty w plonie, można zaobserwować również wpływ pośredni. Objawia się on często większą presją ze strony niektórych chorób i szkodników. Było to wyraźne w drugiej połowie lata oraz jesienią minionego sezonu, kiedy wystąpiły intensywne opady deszczu powodując bardzo dużą presję ze strony chorób grzybowych i bakteryjnych (np. na plantacjach kalafiora i brokułu, gdzie obecnie brak zarejestrowanych preparatów do zwalczania bakterioz).

W minionym sezonie jesienią widoczny był problem z mączniakiem prawdziwym na plantacjach kapust. Scorpion 325 SC zastosowany w dawce 1L/ha zabezpieczy rośliny przed tą chorobą

Innym przykładem jest mączniak prawdziwy, który coraz częściej w wielu rejonach kraju stanowi poważny problem w uprawie warzyw korzeniowych, kapustnych, strączkowych, dyniowatych czy psiankowatych. Susza i wysokie temperatury bardzo sprzyjają rozwojowi i wczesnemu wystąpieniu tej choroby grzybowej. Patogen w sprzyjających warunkach dla jego rozwoju infekuje wszystkie części nadziemne roślin (do zakażenia potrzebna jest wysoka wilgotność powietrza sięgająca 100% natomiast mokre części roślin nie są infekowane). Wysoka temperatura (pow. 18oC) oraz wilgotność sprzyja także rozwojowi grzybów z rodzaju Alternaria, które również w ostatnim a także już w bieżącym sezonie dały o sobie znać m.in. w uprawach marchwi, cebuli czy pomidora.

Fioletowe zabarwienie, to początkowy objaw występowania alternariozy na szczypiorze

Objawy alternariozy na naci marchwi ? zdjęcie z tegorocznego sezonu

Duża presja zarówno jednej, jak i drugiej choroby powoduje szybki spadek kondycji roślin. Wielu plantatorów w takich sytuacjach reaguje zbyt późno i straty często są nieodwracalne. Po raz kolejny sprawdza się zasada, że lepiej zapobiegać niż zwalczać. Taka strategia jest bezpieczniejsza i bardziej efektywna w porównaniu do strategii opartej na ochronie typowo interwencyjnej. Z drugiej jednak strony wiadomym jest, że zawsze istnieje ryzyko wystąpienia infekcji i warto mieć na tę okazję odpowiednie rozwiązanie. Korygując program ochrony roślin do aktualnie panujących warunków pogodowych i planując kolejne zabiegi, warto również zwrócić uwagę na spektrum działania poszczególnych środków ochrony roślin. Bardzo dobrze sprawdzają się preparaty dwuskładnikowe, zawierające jednocześnie strobiluryny oraz ftalany lub triazole. W efekcie uzyskujemy wolne od najgroźniejszych chorób grzybowych rośliny (jednocześnie znacznie ograniczamy ryzyko wystąpienia bakterioz) nie tylko w trakcie sezonu wegetacyjnego i zbiorów, ale również w czasie przechowywania i obrotu handlowego.

Scorpion 325 SC efektywny na wiele chorób warzyw
Dodatkowo w ostatnich latach, również za sprawą koncentracji upraw warzywniczych, wzrosło zagrożenie ze strony wielu nowych patogenów, w tym głównie chorób grzybowych. Dlatego tak ważne jest, aby nowoczesne sposoby uprawy warzyw szły w parze ze skuteczną ochroną chemiczną. Aby odnieść sukces w tym zakresie, konieczna jest regularna lustracja zakończona trafnym rozpoznaniem zagrożenia oraz właściwy dobór środka ochrony roślin. Zastosowanie programów ochrony opartych o preparaty działające jednocześnie powierzchniowo i układowo, takie jak preparat Scorpion 325 SC, pozwala na skuteczną ochronę przeciwko wielu chorobom, takim jak: alternarioza, rdza pora, bielik krzyżowych, zgnilizna twardzikowa, mączniak prawdziwy i innych.

Wykaz chorób, na które efektywnie działa fungicyd Scorpion 325 SC
Wysoką skuteczność preparatu zapewnia połączenie znanej i sprawdzonej technologii Amistaru z drugą substancją aktywną – difenokonazolem z grupy triazoli. Ta wartość powoduje, że Scorpion 325 SC uważany jest za jeden z najbardziej skutecznych preparatów, którego stosowanie daje bardzo wymierne efekty w uprawie wielu gatunków warzyw m.in. ogórka, papryki, pomidora, marchwi, brokułu, selera, sałaty, cebuli, kalafiora, kapusty czy pora. Preparat można stosować zapobiegawczo lub interwencyjnie, zaraz po wystąpieniu pierwszych objawów choroby. Zalecana dawka preparatu jest ujednolicona i wynosi 1 l/ha.


Scorpion dostępny jest na rynku w opakowaniu 1 L lub 5 L

Ogromną zaletą fungicydu Scorpion 325 SC jest jego szybkie przemieszczanie się w roślinie. Preparat ten okazuje się być świetnym narzędziem uzupełniającym dotychczasowe programy ochrony, pozwalającym utrzymać rośliny w dobrej kondycji aż do zbiorów i uzyskiwać wysokie plony. Dodatkową korzyścią dobrej ochrony fungicydowej jest ograniczenie ryzyka przyspieszonej sprzedaży płodów z powodu rosnących ubytków. Dzięki skutecznej ochronie producent może podjąć decyzję o sprzedaży warzyw w najbardziej odpowiednim momencie i bez obawy o ich jakość w czasie obrotu handlowego.
Aktualny obraz produkcji warzywniczej – prognozy niskich zbiorów większości gatunków oraz wzrastające ceny na rynku międzynarodowych – pozwala przypuszczać, że nakłady poniesione na wyprodukowanie wysokiej jakości warzyw (zadbanie w okresie wegetacji o ich dobry potencjał przechowalniczy m.in. poprzez użycie nowoczesnych efektywnych fungicydów; preparatu Scorpion 325 SC) może przynieść wymierny efekt finansowy – najprawdopodobniej im dłużej przechowa się warzywa tym wyższą cenę się za nie uzyska.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Dr Kamil Jeziorek

Syngenta


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.