13.09.2015

Wangowie Wzorowymi Ogrodnikami tegorocznej edycji konkursu

W pierwszym dniu zorganizowanych po raz 17. Dni Ogrodnika – Targów Międzynarodowych w Gołuchowie koło Kalisza odbył się finał krajowego konkursu “Wzorowy Ogrodnik”. W kategorii Warzywnictwo gruntowe zwycięzcami zostali: Krzysztof i Jarosław Wanga specjalizujący się m.in. w produkcji marchwi i ziemniaków wczesnych, cebuli i kapust.

W pierwszym dniu zorganizowanych po raz 17. Dni Ogrodnika – Targów Międzynarodowych, na Zamku Czartoryskich w Gołuchowie (woj. wielkopolskie), tj. 12 września br., odbył się finał krajowego konkursu “Wzorowy Ogrodnik”, na którym prof. dr hab. Andrzej Komosa z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, przedstawił laureatów tegorocznej edycji. W bieżącym roku miała miejsce dziewiąta edycja krajowego konkursu. Impreza organizowana jest pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Prezesa Agencji Rynku Rolnego. Celem tego przedsięwzięcia jest promocja gospodarstw ogrodniczych m.in. za wysoki poziom i jakość produkcji.

Zwycięzców konkursu Wzorowy Ogrodnik ogłoszono na dziedzińcu zamku Czartoryskich w Gołuchowie

Statuetki “Wzorowy Ogrodnik” podobnie jak w latach ubiegłych rozdane zostały w kategoriach: Warzywnictwo gruntowe, Warzywnictwo pod osłonami, Sadownictwo, Szkółkarstwo roślin ozdobnych, Rośliny ozdobne pod osłonami oraz w kategorii specjalnej. Kapituła, której przewodniczącym był prof. dr hab. Andrzej Komosa, dokonała wyboru finalistów w poszczególnych kategoriach oraz wytypowała zwycięzców.

W kategorii Warzywnictwo gruntowe finalistami konkursu zostali:

1. Justyna i Tomasz Grzebalscy  Maciejowice (woj. mazowieckie)

2. Sabina i Marek Michalak  Ociąż (woj. wielkopolskie)

3. Urszula i Piotr Osik  Wola Skromska (woj. lubelskie

4. Krzysztof Wanga i Jarosław Wanga  Nędzerzew (woj. wielkopolskie)

5.Sylwia i Zdzisław Wawrzyńczyk  Nowe Miasteczko (woj. lubuskie)

Nominowani do tytułu Wzorowy Ogrodnik w kategorii Warzywnictwo gruntowe

Zwycięzcami w tej kategorii wskazano Krzysztofa i Jarosława Wangów, którzy w Wielkopolsce prowadzą produkcję warzywniczą na 60 ha, przy czym niektóre stanowiska wykorzystywane są dwukrotnie w sezonie, bo ogólna powierzchnia gospodarstwa to 50 ha. Producenci z Nędzerzewa produkują m.in.: marchew na 17 ha, ziemniaki wczesne na 9 ha, cebulę na 8 ha, burak ćwikłowy na 7 ha, kapusty głowiaste (biała i czerwona) na 6 ha, seler korzeniowy na 5 ha, pietruszkę korzeniową na 2 ha oraz kapustę pekińska na 2 ha.

Od lewej Jarosław Wanga z żoną Aleksandra oraz Krzysztof Wanga z żoną Joanną

Joanna i Krzysztof Wanga odebrali statuetki w kategorii Warzywnictwo gruntowe

Od ponad dwudziestu lat gospodarstwo wyposażone jest w system nawadniania deszczownianego. W chwili obecnej posiada trzy deszczownie. Do ich uruchamiania oraz sterowania ciśnieniem wykorzystujemy nowoczesny system sterujący. Do siewu nasion i sadzenia rozsady wykorzystuje się precyzyjne maszyny, takie jak: punktowy siewnik pneumatyczny i czterorzędowa sadzarkę karuzelową. Warzywa korzeniowe, jak marchew uprawia się na redlinach i podwyższonych zagonach wykonywanych aktywnym obsypnikiem.

Cebule zbiera się dwu fazowo. Przed zbiorem ścina się szczypior, przy pomocy obcinacza do szczypioru. Usunięcie zasychającego szczypioru umożliwia szybsze zamknięcie szyjki cebuli i pozwala również ograniczyć występowanie chorób grzybowych podczas przechowywania. Za pomocą kopaczki elewatorowej wykopuje się cebulę i pozostawia na polu żeby doschła, następnie zbiera się ją przy pomocy kombajnu.

W prowadzonej działalności stosuje się również przedplony i poplony. Pozwalają one na lepsze wykorzystanie powierzchni pól oraz na zwieszenie wydajności produkcji i ich wydajności. Do paru lat praktykowana jest również zamiana pól z sąsiadami, w celu zachowania odpowiedniego następstwa roślin po sobie.

Gospodarstwo od 4 lat posiada certyfikat GLOBALPGAP. Nawożenie mineralne oraz organiczne stosuje się zgodnie z zasadami dobrej praktyki rolniczej. Stosowane nawozy organiczne są przeorywane najpóźniej następnego dnia po ich rozrzuceniu na polu uprawnym. Przestrzega się również by dawka nawozów azotowych nie przekraczała 170 kg czystego azotu na ha/rok. Ostatni termin nawożenia pogłównego jest dostosowany do przewidywanego terminu zbioru warzyw, tak by rośliny zdążyły wbudować składniki mineralne w związki organiczne. Poprawia to zarówno wartość biologiczną warzyw jak też ich trwałość przechowalniczą. W okresie wegetacji szczególnie w okresach stosowania nawadniania deszczownianego wykonuje się dolistne dokarmianie roślin azotem. Taka jego aplikacja sprawia, że jest lepiej wykorzystywany przez rośliny.

Spośród dostępnych środków ochrony roślin stosuje się preparaty o krótkim okresie karencji, szczególnie w uprawach przedplonowych. W uprawie kapusty głowiastej nie stosujemy herbicydów. Mechaniczne i czasem ręczne zwalczanie chwastów sprawdza się doskonale Głównym odbiorcom naszych warzyw jest sieć marketów Kaufland. Jest to kontrahent stawiający duże wymagania jakościowe naszym produktom ? często bez naszej wiedzy przeprowadza badania pozostałości pestycydów oraz zawartości azotanów w dostarczanym towarze i nigdy nie zostaliśmy poinformowani o ich przekroczeniu – informował Krzysztof Wanga .

Obiekt przechowalni sortowni i pakowni warzyw braci Wanga

Gospodarstwo jest kompleksowo wyposażone w sprzęt do produkcji warzyw. Posiada kombajny – do ziemniaków GRIMME, cebuli, selera i buraka AMAC D2 oraz do marchwi dwurzędowy ASA-LIFT. Powalają one w znaczny sposób ograniczyć pracochłonność i czasochłonność prac podczas zbioru. Przed zakupieniem kombajnu do marchwi zbiór marchwi i buraka czerwonego trwał około 1,5 miesiąca. W chwili obecnej, przy sprzyjających warunkach pogodowych zbiór ten trwa 1-2 tygodni.

W gospodarstwie są także linie technologiczne (linia do pakowania warzyw mytych oraz linia do oczyszczania kapusty za pomocą powietrza) przeznaczone do sortowania, kalibrowania, oczyszczania, mycia i pakowania warzyw o wydajności około 10 t/h. Linia do pakowania warzyw suchych – szczotkowanych.

Ogrodnicy uzyskali już wiele wyróżnień, certyfikatów i dyplomów, m.in.:

- Certyfikat GlobaGAP

- wyróżnienia Wzorowy Ogrodnik w 2010 r.,

- Rolnik Roku 2015 dla Jarosława Wangi, ,

- Innowacyjny Młody Rolnik 2014, I miejsce dla Krzysztofa Wangi

- II miejsce dla Krzysztofa Wangi w regionalnym etapie XIII edycji Ogólnokrajowego Konkursu PN.  “Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” 2015 r.

Zwycięzcy i nominowani do tytułu Wzorowy Ogrodnik

Redakcja e-warzywnictwo.pl


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.