09.09.2019
otwarcie

Warsztaty cebulowe w Gniewkowie

Nowości oraz sprawdzone odmiany cebuli z oferty Syngenta, żywienie roślin w latach upalnych i z deficytem wody wg Timac Agro Polska, sytuacja na europejskim rynku, to tematy które zdominowały Warsztaty Cebulowe zorganizowane w Gniewkowie.

Na początku września firma Syngenta wraz z Timac Agro i Bankiem Spółdzielczym w Toruniu w Gniewkowie (Kujawy) na polu produkcyjnym grupy producentów warzyw Vegro zorganizowały Warsztaty Cebulowe. Spotkanie pozwoliło ocenić potencjał produkcyjny odmiany Vision i Medaillon, które były uprawiane na dużym areale (35 ha) w gospodarstwie państw Groblewskich. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszyła się nowa kreacja cebuli czerwonej – firma Syngenta wprowadza na rynek odmianę Darko – cebula czerwona w typie hiszpańskim; zaprezentowane na polu główki tej odmiany wskazywały na bardzo duży potencjał plonotwórczy tej nowości. Z nowych odmian do długiego przechowywania zaprezentowano mieszańca Nation. Wysokie oceny Nation’a w różnych lokalizacjach pozwalają nam na wdrożenie tej odmiany – podkreślał Marek Zieliński z firmy Syngenta.

Poza wcześniej wymienionymi odmianami na polu przygotowano także prezentację odmian Progression oraz Banko.

Żywienie cebuli w niesprzyjających warunkach pogodowych

Eksperci z firmy Timac Agro Polska, Karol Majchrowski oraz Łukasz Mazela podczas spotkania doradzali, jak żywić rośliny cebuli w różnych fazach ich rozwoju, aby w pełni wykorzystać zakodowany genetycznie potencjał. Łukasz Mazela zwracał uwagę, na wrażliwość cebuli na chlorki. Rekomendował do nawożenia nawozy zawierające w swoim składzie reaktywne wapno w postaci Mezocalc oraz kompleks biostymulujący. Jako przykład takich nawozów posypowych przywołał Physiomax 975 oraz Sulfammo 23 N-Pro. Zachęcał też do stosowania Fertiactyl Starter. To z kolei jest płynny nawóz z dodatkiem substancji o działaniu biostymulującym, polecany m.in. we wczesnych fazach rozwojowych. Ekspert Timaca akcentował, że substancje biostymulujące pozwalają roślinom łagodniej przejść przez napotkane w okresie wegetacji stresy, spowodowane spadkiem temperatury, niedoborem wody, czy wysokim nasłonecznieniem.

Rynek cebuli

Podczas spotkania w Gniewkowie Władysław Tokarczyk omówił sytuację w produkcji cebuli w krajach europejskich. Zaznaczał, że coraz powszechniej czynnikiem decydującym o wielkości plonu jest woda. Podkreślał, że do uzyskania wysokich plonów w ostatnich latach konieczne staje się nawadnianie plantacji. Specjalista Syngenty informował, że zbiory cebuli w Europie są nieco lepsze jak w minionym roku, ale analizy wskazują, że braknie około 750 tys. ton tego warzywa. Jan Gerrit Feil z firmy FH Trade – zajmującej się obrotem cebuli przekazywał, że w Holandii aura sprzyjała produkcji i będzie to rzutowało na poziom cen m.in. w Polsce. Przedsiębiorca uważa, że cena cebuli dobrej jakości będzie na wysokim poziomie o ile eksport holenderskiego towaru będzie tak duży, jak w ostatnim czasie.

Marcin Bartczak


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.