04.09.2018
0

Warsztaty Cebulowe z firmą Syngenta – migawki ze spotkania
2 września w miejscowości Bąbolin k. Gniewkowa na Kujawach odbyły się Warsztaty Cebulowe. Producenci informowali, że na Kujawach aktualnie za cebulę do obierania firmy oferują ok. 70 gr/kg. Mniejszy kaliber pozwala “wyciągnąć” nawet 60 gr/kg.

2 września w miejscowości Bąbolin k. Gniewkowa na Kujawach odbyły się Warsztaty Cebulowe. Spotkanie wzbudziło zainteresowanie wielu producentów. Mogli oni zweryfikować potencjał odmiany Medaillon F1 na polu produkcyjnym. Ponadto firma Syngenta przygotowała kolekcję innych odmian, które posiada w ofercie. Podziw wzbudzała odmiana Banko (typ hiszpański), której główki miały średnicę ponad 10 cm. Pokazano także kilka nowości, zarówno z żółtą, jak i czerwoną łuską.
Program kompleksowego nawożenie cebuli przedstawił Henryk Wilczyński z firmy Yara Poland. Doradca zwrócił uwagę m.in. na nawóz YaraMila Complex. Ponadto gro informacji o fertygacji w uprawie cebuli przekazał Jarosław Barszczewski z firmy Yara Poland. Prelegent akcentował, że ostatnie lata pokazały, że ten system sprawdza się zarówno w sezonach z niedoborem jak i nadmiarem wody.
Mówiono także o cebulowych trendach i sytuacji w Europie. Władysław Tokarczyk z firmy Syngenta akcentował, że plony cebuli w wielu krajach są dużo niższe w porównaniu z rokiem ubiegłym, to korzystnie wpływa na wycenę towaru. Na Kujawach aktualnie za cebulę do obierania firmy oferują ok. 70 gr/kg. Mniejszy kaliber pozwala “wyciągnąć” nawet 60 gr/kg. Ceny cebuli obieranej ostatnio trochę spadły (ze 1,50 zł/kg do 1,35 zł/kg). Tokarczyk zaznaczał, że może brakować dużej cebuli w tym sezonie, dlatego warto ją przechowywać.
Podczas spotkania w Bąbolinie Daniel Babij z firmy Mularski omówił technologie produkcji cebuli z rozsady. Podkreślał możliwość uzyskania ta metodą znacznego przyspieszenia zbiorów. Firma Mularski dostarcza rozsadę cebuli np. po 3 lub 5 rośli w doniczce.
Warsztatom towarzyszyła wystawa maszyn -  firma Agrolmet przywiozła m.in. ciągniki Valtra oraz Fendt.
Tekst i zdjęcia: Marcin Bartczak


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.