01.03.2018
Organizatorzy Warsztatów Kapuścianych w Łaszkowie

Organizatorzy Warsztatów Kapuścianych w Łaszkowie

Warsztaty Kapuściane w Łaszkowie

28 lutego w Hotelu Kristoff w Łaszkowie k. Kalisza odbyły się Warsztaty Kapuściane.
Organizatorami spotkania były marka Seminis, Yara, Rozsadnik, Agro-Sorb Polskie Aminokwasy. Uczestnicy aktywnie zaangażowali się w dyskusję na temat przyszłości gatunku, warunków handlowych i uprawowych. Warsztaty otworzono tezą, że rok bieżący, może być bardzo korzystny, jeżeli chodzi o ceny kapusty po zbiorach. Zgodnie przyznano, iż nadchodzący sezon jest pełen wyzwań i trzeba wybrać towar pewny i sprawdzony.

Organizatorzy Warsztatów Kapuścianych w Łaszkowie

Pewne odmiany kapusty głowiastej białej
Podczas spotkania rozmawiano o zaletach i potrzebach, jakie powinna spełniać odmiana kapusty głowiastej białej w danym kierunku uprawy – na rynek warzyw świeżych czy do kwaszenia. Ogrodnicy kwaszący kapustę w Czajkowie zgodnie potwierdzili, iż odmiany z segmentu kwaszeniowego powinny “dawać” pewny wysoki plon, dobrze się szatkować i ładnie się w procesie kwaszenia wybielać. W tym miejscu zdania pomiędzy producentami były podzielone i ciężko było stwierdzić, która z kapust (Vestri czy Ambrosia) jest pod tym względem ciekawsza. Obecni na spotkaniu przedstawiciele okolicznych hurtowni rolno-ogrodniczych również podkreślili, iż odmiany Seminis są jednymi z pewnych pozycji sprzedażowych w ich firmach. Handlowcy wskazywali, że do przechowywania producenci wybierają często kapusty: Galaxy, Kronos czy Fundaxy, jako “towar który nie zawodzi”.

Rozsada, żywienie warzyw przeznaczonych do kwaszenia
W Łaszkowie rozważano również kwestie rozsady. Czy lepiej przygotować ją we własnym gospodarstwie, czy powierzyć produkcję wyspecjalizowanemu, zaufanemu producentowi rozsad. Odpowiedzi na to pytanie udzieliła Aneta Okoń z firmy Rozsadnik. Przedstawiła ofertę firmy oraz nowoczesne systemy produkcji rozsad w gospodarstwie Rozsadnik. Podkreśliła, iż jakość rozsady ma duży wpływ na przyjęcie się rośliny na polu, jej ukorzenienie się jak i późniejszy wzrost a w efekcie plon.


Ważnym elementem wpływającym na jakość plonu jest zapewnienie dobrego odżywienia roślin. Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland aktywnie poprowadził dyskusję na temat nawożenia. W szczególności zwrócił uwagę na rolę prawidłowego doboru stanowiska, określania ilości potrzebnych składników pokarmowych, nawozów. Doradca przedstawił też wyniki potwierdzające korzystny wpływ stosowania saletry wapniowej z borem (Nitrabor) oraz aplikacji pozakorzeniowej krzemu (Actisil) na wzrost zawartości kwasu askorbinowego (wit. C) w tak żywionych roślinach. Warto pamiętać, że ma to duży wpływ na poprawę procesów kiszenia oraz walory smakowe finalnego produktu.

Kolejnym tematem, który zaciekawił producentów były biostymulatory zaprezentowane przez Tomasza Harciarka z firmy Agro-Sorb Polskie Aminokwasy. Specjalista przekazał, że produkty aminokwasowe mają wyraźny wpływ na regenerację roślin po stresach typu przymrozek, uszkodzeniach mechanicznych czy np. gradowych. Prelegent rekomendował stosowanie w produkcji warzyw Agro-Sorb Folium i Agro-Sorb Radiculum.

Ogórki do kiszenia

Kolejnym zagadnieniem, które poruszył Mariusz Kąkol (Seminis/Monsanto) był prawidłowy dobór odmian ogórków do kiszenia. Polecano ogórki partenokarpne (np. Monisia), które wyróżniają się wysokim plonem, dużą zdrowotnością, ale również co jest bardzo istotne, dobrym smakiem oraz jakością po zakiszeniu oraz po procesie konserwowania. Z ogórków o przewadze kwiatów żeńskich zwrócono uwagę na odmianę Nadusha i Natasja. Pewny plon, wysokie zdolności regeneracyjne, chrupkość po procesach kiszenia – to przymioty tych dwóch odmian - mówił Mariusz Kąkol.
Spotkanie podsumował Paweł Skrzynecki, Dyrektor Handlowy Działu Warzyw w firmie Monsanto dziękując za zaangażowanie i czynny udział w dyskusji. Podkreślił znaczenie kapusty kiszonej, jako produktu o dużym udziale w konsumpcji. Akcentował, że obecnie widać zwiększone zainteresowanie kapustami o okresie wegetacji ok. 100 dni. Z oferty Seminis w tym segmencie są odmiany Rinda, Tobia a także długo niepękająca w polu odmiana Ferro. Czas pokaże, czy postawiona na początku warsztatów teza się potwierdzi.

Marcin Bartczak


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.