Warzywa mocno oberwały w Wielkopolsce

Warzywa mocno oberwały w Wielkopolsce

Wczoraj późnym popołudniem sprawdziły się prognozy synoptyków wydane dla woj. wielkopolskiego. Nad Wielkopolską przeszedł burzowy front, potwierdziło się ostrzeżenie IMGW. Niestety w niektórych rejonach nie przyniósł on nawet 1 mm opadów, ale za to w innych wyrządziły ogromne szkody w produkcji rolnej. Przykładem rejon Kórnika, gdzie w niespełna kilkadziesiąt minut odnotowano ponad 50 mm wody na metr. Na domiar tego szkody spotęgował silny wiatr (porywy wiatru prognozowano na 85 km/godz.) oraz gradobicie.

Filip z okolic Kórnika przesłał portalowi e-warzywnictwo.pl zdjęcia swojej 4-hektarowej plantacji kapusty, na których widać jak duże są to straty. Na 2 hektarach rośliny kapusty głowiastej białej odmian Landini F1, Newton F1 oraz Satie F1 są bardzo mocno uszkodzone a na pozostałej cześć pola w nieznaczniej mniejszym stopniu, ze względu na nieco wyższe położenie pola.

W okolicy Kórnika bardzo ucierpiały również plantacje ziemniaków (zdjęcia e-warzywnictwo.pl udostępnił Dawid) – miejscowo redliny są całkowicie rozmyte a część nadziemna roślin połamana i pocięta. Zboża „leżą plackiem” a kukurydza w wielu miejscach została wymyta.

Marcin Bartczak

Zakres dzialalności:

Wiadomości