04.07.2014
warzywa

Zdjęcie: Fotolia

Warzywa tańsze niż przed rokiem

Już dziś w hurcie niektóre warzywa i owoce są tańsze nawet o kilkadziesiąt procent niż przed rokiem. A będzie jeszcze taniej, bo zapowiadają się dobre zbiory – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Jak wynika z danych zbieranych przez resort rolnictwa, np. za młode ziemniaki w hurcie trzeba zapłacić o 45 proc. mniej niż w połowie 2013 r., za sałatę, młodą kapustę, marchew – o 40 proc., a za kalafiory i niektóre ogórki – o 30 proc.

Warzywa tanieją. Wiśnie i brzoskwinie czekają w kolejce
Spore obniżki widać też na rynku owoców – szczególnie w przypadku jabłek, które są średnio tańsze o 25 proc., a niektóre gatunki nawet o 30 proc. – wskazuje gazeta.

I mogą tanieć dalej w kolejnych tygodniach, podobnie jak owoce miękkie – takie jak maliny – czy pestkowe – jak czereśnie -, których zbiory też są wysokie, co przekłada się na ceny skupu.

Jednak w sklepach, szczególnie w sieciach marketów, spadek cen nastąpi z opóźnieniem. Muszą one bowiem najpierw wyprzedać zapasy kupionego drożej towaru – zauważa DGP.

Jeżeli chodzi rynek w Broniszach to jak informuje rzeczniczka rynku Małgorzata Skoczowska w ciągu ostatniego tygodnia nastąpił dalszy spadek cen krajowych warzyw, z wyjątkiem pomidorów, które nieznacznie podrożały do poziomu 4,10 – 5,20 zł za kilogram. Ogórki krótkie i do kiszenia sprzedawane są w cenie od 1,5 do 2,30 zł.

Nadal zmienne są ceny kalafiorów, zależą one od podaży tych warzyw. W ofercie hurtowej kosztują one od 2 zł do 4 zł za sztukę, a kapusta młoda – od 1,75 do 2,20 zł za sztukę. O 25 do 35 proc. tańsze są w porównaniu z ubiegłym rokiem ziemniaki, ich cena to 60 – 95 groszy za kilogram.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Bronisze


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.