28.01.2013
warzywa

Warzywa z Pomorza mają być sprzedawane w obw. kaliningradzkim

Pomorscy handlowcy owoców, warzyw i kwiatów chcą współpracować z obwodem kaliningradzkim. Przewiduje się, że współpraca handlowa rozpocznie się w przyszłym roku. Inicjatorem nawiązania kooperacji była strona polska – informuje Puls Biznesu.

Jak informuje gazeta Puls Biznesu “Prezes zarządu Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywcze S.A. Renk , Stanisław Gierszewski potwierdził, że centrum nawiązuje współpracę z odbiorcami owoców, warzyw i kwiatów z obwodu kaliningradzkiego. Zwrócił uwagę, że “Rosjanie są bardzo zainteresowani współpracą?. Rozmowy są prowadzone z kaliningradzką Izbą Gospodarczą.

Zaznaczył, że ?wymiany handlowej będą dokonywać najemcy Renku, producenci rolni i handlowcy prowadzący działalność na terenie centrum”.

Twierdzi, że ok. 20 proc. podmiotów prowadzących działalność na terenie Renku w Gdańsku  jest zainteresowanych współpracą handlową z podmiotami z Kaliningradu. Są to przede wszystkim sprzedawcy warzyw i owoców oraz żywych kwiatów i ozdób kwiatowych.

Powiedział, że Renk oferuje na zasadach komercyjnych stoiska handlowe na terenie centrum także Rosjanom.

Poinformował, że pierwsze rozmowy pomorskiego centrum z obwodem kaliningradzkim rozpoczęły się już kilka lat temu. “Wtedy współpraca nie została nawiązana, bo centrum nie było przygotowane do tego, aby przez cały rok oferować wiele produktów? – wyjaśnił.

Na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego S.A. w Gdańsku zajmującego 33 ha (z tego zagospodarowano już 19 ha) handel owocami i warzywami odbywa się w halach na powierzchni ok. 5,6 tys. m kw., z czego 3,7 tys. m kw. stanowią chłodnie. Na terenie centrum jest m.in. hala kwiatowa, która, jak zapewnia Renk, jest największym obiektem w Polsce przeznaczonym do handlu hurtowego kwiatami.

Akcjonariuszami centrum są: Bank Millenium SA (38,39 proc.), agencje rządowe (48,81 proc.) a także gmina Gdańsk, Agencja Pomorza oraz firmy i osoby prywatne posiadające łącznie 12,80 proc. udziałów.

27 lipca weszły w życie przepisy o małym ruchu granicznym między obwodem kaliningradzkim a częścią województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Z przepisów mogą korzystać m.in. Gdańsk, Gdynia i Sopot oraz powiaty: gdański, nowodworski, malborski i pucki.”

Źródło: Puls Biznesu


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.