25.02.2019
SONY DSC

Wiedza ze szkolenia w Unisławiu
Nowe odmiany kalafiora czy brokułu. Nawozy rekomendowane do produkcji warzyw kapustnych. Nowości w ochronie warzyw kapustnych a także błędny popełniane w utrzymaniu prawidłowej zdrowotności, to tematy wykładów spotkania, które w Unisławiu zorganizowały firmy Flortom, HM.Clause, BASF oraz Azelis.

W poniedziałek 18 lutego, w Unisławiu (woj. kujawsko-pomorskie), odbyło się spotkanie dla producentów warzyw kapustnych. Organizatorami warzywnego seminarium były firmy Flortom, HM.Clause, BASF oraz Azelis.
Firmę nasienną Clause reprezentowali dyrektor sprzedaży i rozwoju produktu Michał Taraska oraz regionalny przedstawiciel Sławomir Mechacki. Poza doskonale znaną już tutejszym producentom ofertą kalafiorów i brokułów przedstawili oni nowości, które w sezonie 2019 mają znacznie ułatwić produkcję w szczególnie trudnych okresach przełomu lata i jesieni.

Dyrektor sprzedaży i rozwoju produktu Michał Taraska

Regionalny przedstawiciel firmy Clause – Sławomir Mechacki

Przykładem kalafiora, o olbrzymich jak zapewnia hodowca możliwościach, ma być odmiana Durok F1 o okresie wegetacji 80-85 dni. Kalafior ma sprawdzić się idealnie w uprawie dla przemysłu. Durok F1 w ostatnich dwóch latach 2017 – południe Polski/ Zamojszczyzna – ogromna susza , 2018 – Północ Polski / Kujawy- również dotknięte klęską suszy wyróżniała się znacznie na tle innych odmian i standardów. Nie wydłużała cyklu wegetacji , a przede wszystkim dawała wysoki jakościowy plon różyczek. Najlepsze efekty uprawy uzyskaliśmy z terminów wysadzenia do 10 lipca. Róże Durok F1 są śnieżnobiałe, zbite, a pole jest bardzo wyrównane. Łatwo i wydajnie się różyczkują dając małą ilość odpadu i kruszu – podkreślał Sławomir Mechacki. Zaleca się zbiór róż tej odmiany rozpoczynać w połowie września. Odmianę Durok F1 uprawiać można w zagęszczeniu 25-30 tys. roślin na hektar.
Wśród brokułów rekomendowaną nowością firmy jest jesienna odmiana Trajano F1 (CLX 3530), z przeznaczeniem zarówno na świeży rynek jak i do przemysłu. Brokuł odmiany Trojano charakteryzuje się kopulastą różą, zwartą i wyrównanym drobnym do średniego pąkiem. W testach wieloletnich odmiana TRAJANO nie miała tendencji do wydłużania cyklu wegetacji (77-80 dni) niezależnie od warunków pogodowych. Wykazała dobrą tolerancję na warunki suszy i podwyższonych jesiennych temperatur. Róże tej odmiany różyczkują się łatwo dając wysoki udział frakcji handlowej w plonie – mówił Sławomir Mechacki.
Warto pamiętać, że obecnie firma Clause prowadzi sprzedaż promocyjną nasion kalafiora Durok F1 oraz brokułu Trajano F1, dzięki czemu kupując 10 tys. nasion płaci się jedynie za 7,5 tys. (przy zakupie 3 paczek nasion + 1 paczka gratis).
W ofercie omawianej na spotkaniu pojawiła się również szeroka gama cukinii na różne kierunki użytkowania, wśród których szczególnym zainteresowaniem cieszyła się polecana do przemysłu odmiana Lanka F1. Lanka F1 to zielona odmiana cukinii wczesnej o długich cylindrycznych owocach. Równomiernie wiąże kwiaty w różnych warunkach pogodowych i pozostaje niewrażliwa na zgnilizny powodowane przez bakterie Erwinia.

Do żywienia roślin

Ofertę produktów firmy Azelis dla warzyw kapustnych przedstawił Ireneusz Motylewski. Wśród polecanych produktów pojawiła się przede wszystkim seria preparatów Lebosol, w tym Lebosol Aminosol, który stosowany ze środkami ochrony roślin poprawia ich przyczepność i ułatwia wchłanianie przez liście do rośliny, a także wzmacnia ich regenerację po uszkodzeniach i wspomaga w warunkach stresowych; Lebosol PK Max będący nawozem wyłącznie fosforowo-potasowym – bezazotowym; Lebosol Calcium Forte SC stanowiący dolistny nawóz wapniowy w formie mrówczanu wapnia, dobrze rozpuszczalny w wodzie z optymalną w uprawie warzyw kapustnych zawartością mikroskładników. W serii Lebosol nie zabrakło również nawozów mikroskąłdnikowychh, w tym tych szczególnie ważych dla brokułów i kalafiorów, jakimi są bor (Lebosol AqueBor SC) i molibden (Lebosol Molybdan).
Bardzo duże zainteresowanie wzbudził nawóz znany w ofercie firmy Azelis jako Perlka. O Perlce słyszał niemal każdy producent warzyw kapustnych, a szczególnie ci, na polach których wystąpiła najgroźniejsza wśród chorób warzyw kapustnych kiła kapusty. Perlka to nic innego jak cyjanamid wapnia azotowany (tzw. azotniak), w składzie którego znaleźć możemy 19,8% azotu i 50% tlenku wapnia. Jednak obok dostarczania roślinom niezbędnych składników pokarmowych, Perlka ma inne zalety, jak ograniczanie kiełkowania chwastów, zmniejszenie występowania ślimaków i innych szkodników upraw warzyw kapustnych, jak śmietka czy drutowce, przyspieszenie rozkładu resztek liści i pędów oraz szczególnie interesujące działanie fitosanitarne – zmniejszenie presji chorób poprzez ograniczenie kiełkowania zarodników wielu patogenów chorobotwórczych, w tym szczególnie groźnej kiły kapusty.
Kiła kapusty niestety jest coraz częściej pojawiającą się chorobom w uprawach warzyw kapustnych. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu nieprzestrzegania przez producentów przynajmniej 4-5 letniej przerwy w uprawie warzyw kapustnych po sobie na tym samym polu uprawnym. Zarodniki kiły rozprzestrzeniają się z łatwością między polami zarówno na maszynach i narzędziach rolniczych, jak i wraz z glebą czy wodą. Ich przetrwalniki w glebie mogą przetrwać wiele lat, a ciągłe utrzymanie wysokiego pH gleby tak by nie dopuścić do ich skiełkowania, wcale nie jest takie łatwe. Od lat prowadzone są badania mające na celu stworzenie skutecznego środka zapobiegającego występowaniu tej choroby. Perlka, mimo wysokiej ceny (ok. 3 tys. zł za tonę) jest kuszącą propozycją dla producentów kalafiorów i brokułów, podkreślali to zwłaszcza ogrodnicy mający kłopot z kiłą.

O ochronie roślin kapustnych przed chorobami i szkodnikami
O ochronie roślin kapustnych przed chorobami i szkodnikami opowiedział Maciej Wita z firmy BASF. Wśród charakterystyk najważniejszych chorób pojawiły się czerń krzyżowych (alternarioza), szara pleśń, mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy kapustnych, a także czarna zgnilizna kapusty wywoływana przez bakterie z rodzaju Xanthomonas i wspomniana już kiła kapusty.

Maciej Wita z firmy BASF

Do doskonale znanych i stosowanych środków ochrony roślin BASF-u w bieżącym sezonie dołączyła nowość rekomendowana do zwalczania mączniaka prawdziwego i alternariozy, preparat Dagonis. Substancją czynną fungicydu obok sprawdzonego difenokonazolu jest fluksapyroksad – Xemium (nowość na rynku). Warto pamiętać, że fungicyd ma szeroką rejestrację, dzięki czemu może być stosowany w wielu uprawach warzywnych, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Przedstawiciel firmy BASF przypomniał także, że aktualna formuła pendimetaliny w herbicydzie Stomp Aqua 455 CS ułatwia wykonanie zabiegu i nie powoduje tak jak wcześniejsza formuła zabrudzeń.
Ostatnią prezentację na seminarium poprowadził Piotr Borczyński z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Wykład dotyczył ochrony kalafiorów i brokułów przed chorobami i szkodnikami.

Piotr Borczyński z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie

Obok licznych chorób grzybowych i bakteryjnych nękających uprawy warzyw kapustnych, omówione zostało zwalczanie szkodników upraw, w tym śmietki kapuścianej, tantnisia krzyżowiaczka, piętnówki oraz słodyszka rzepakowego. Ciekawostką dla wielu przybyłych osób okazał się insektycyd Verimark 200 SC, który w tym roku po raz pierwszy stosowany jest przez producentów rozsad i ma być przede wszystkim skutecznym sposobem walki ze śmietką. Słuchacze otrzymali też sporą dawkę wiedzy o środkach ochrony roślin z grupy zoocydów dopuszczonych do użytku w uprawach kapustnych oraz o częstych błędach popełnianych przy intensywnym stosowaniu preparatów zawierających substancje czynne z grupy strobiluryn.
Seminarium zakończyło się przyjemnym quizem z nabytej podczas spotkania wiedzy, w którym wygrać można było ciekawe nagrody sponsorowane przez organizatorów.

Emilia Majewska


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.