03.01.2012
doplaty

Większe pole, większa składka

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajął się projektem ustawy dotyczącym składki zdrowotnej rolników.  Propozycje Ministerstwa Zdrowia zakładają, że wysokość składki zdrowotnej uzależniona będzie od dochodów. Ale w 2012 r. obowiązywać będą przepisy przejściowe: wysokość składki zdrowotnej rolników będzie związana z powierzchnią gospodarstwa.

- Według projektowanych przepisów, składka ta w całości będzie finansowana przez budżet państwa wobec ubezpieczonych w gospodarstwach rolnych nieprzekraczających powierzchni 6 hektarów przeliczeniowych użytków rolnych. Rolnicy w gospodarstwach powyżej 6 a poniżej 15 hektarów przeliczeniowych użytków rolnych opłacać będą składkę w wysokości 18 zł za każdego ubezpieczonego, zaś rolnicy w gospodarstwach rolnych powyżej 15 hektarów przeliczeniowych użytków rolnych opłacać będą składkę w wysokości 36 zł. za każdego ubezpieczonego Obciążenie w wysokości 36 zł jest porównywalne z faktycznym obciążeniem składką osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Zdaniem autorów projektowanej ustawy, nowe przepisy spowodują zmniejszenie wydatków budżetu państwa na składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników.

- Porównując do wydatków zaplanowanych w tym zakresie w ustawie budżetowej na 2011 roku, w 2013 roku wysokość ta może wynieść ok. 700 mln zł, w 2014 roku - 1,8 mld zł, natomiast od 2015 roku – całość obecnie ponoszonych wydatków, czyli ponad 1 mld 862 mln zł - czytamy w ocenie skutków regulacji.

Pod koniec października 2010 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że opłacanie przez państwo składek zdrowotnych dla rolników niezależnie od ich statusu materialnego, jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Zgodnie z tym wyrokiem, Sejm ma 15 miesięcy na zmianę niekorzystnych przepisów, czyli do 4 lutego 2012 roku.

Obecnie za 1,5 mln rolników składkę zdrowotną płaci budżet państwa. Na 2012 r. na składki zdrowotne rolników jest zarezerwowana kwota 1,8 mld zł.

Jak poinformował TVN24.pl, ministerstwo rolnictwa zgłosiło do projektu trzy swoje propozycje. Resort chciał wydłużenia stosowania przyjętych rozwiązań na rok 2013, innego sposobu liczenia składki zdrowotnej oraz zmiany płacenia składki. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów przyjął jedynie ostatnią propozycję – poinformowało w poniedziałek biuro prasowe resortu rolnictwa.

Źródło: agronews.com.pl


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.