16.08.2015
IMG_5960

Wysoka temperatura sprzyja przędziorkom w papryce

Zbiory papryki w tunelach w pełni a panująca w ostatnim okresie wysoka temperatura powietrza (na dworze, w słońcu przekraczająca nawet 40 stopni Celsjusza a w tunelach foliowych 50 stopni) stwarza korzystne warunki do rozwoju i uszkodzenia roślin papryki przez przędziorki – chmielowca (Tetranychus urticae) oraz szklarniowca (T. cinnabarinus). Niweczą one kilkumiesięczną pracę producentów tego warzywa.

Warto bacznie obserwować rośliny i zwracać uwagę na zabarwienie liści wierzchołkowych. To bowiem na nich widać pierwsze objawy żerowania przędziorków. Pajęczaki wysysają z nich soki wskutek czego dochodzi do zaburzeń wzrostu ujawniających się m.in. przebarwieniem liści. W miejscu nakłuć na liściach powstają żółte plamki. Po ich zauważeniu warto z drugiej strony blaszki liścia poszukać szkodników. Są one małe, bo mają ok. 0,5 mm długości i szybko przemieszczają się. Przy licznej populacji w miejscu rozwidleń łodygi oraz na stożku wzrostu widoczna jest pajęczyna.

Należy podkreślić, że zwalczanie przędziorków w wysokiej, korzystnej do ich szybkiego namnażania, temperaturze jest bardzo trudne, dlatego też bardzo ważne jest wczesne ich wykrycie w tunelu i wykonanie zabiegów zwalczania. Wybierając preparaty warto zwrócić uwagę na zakres ich działania i wykorzystywać takie, które będą miały jak największe spektrum działania, tj. jaja i formy dorosłe szkodnika. Pamiętać należy także, że środki ochrony roślin efektywnie działają w określonym zakresie temperatury. Można o tę wiedzę dopytać sprzedawcę produktu lub sprawdzić informacje w etykiecie środka. Zabieg poleca się wykonywać rano lub wieczorem, kiedy temperatura w tunelu obniży się. Przy powtarzaniu zabiegu opryskiwania należy skorzystać z preparatu zawierającego inną substancję czynną, gdyż szkodnik szybko uodparnia się na akarycydy.

Green


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.