19.07.2019
!otwarcie

Uprawa cebuli z dymki wybacza błędy…

… mówiono podczas Wielkopolskiego Dnia Cebuli z Dymki zorganizowanego 17 lipca br. przez firmę Bejo Zaden oraz firmy partnerskie: BASF, KMK Agro, Omnivent i Timac Agro w miejscowości Miława koło Trzemeszna.

Producenci licznie przybyli na Wielkopolski Dzień Cebuli z Dymki mogli przyjrzeć się plantacji produkcyjnej oraz poletkom demonstracyjnym z dużą liczbą odmian cebuli produkowanej z różnej wielkości dymki w gospodarstwie Anety i Dawid Paluch, którzy w tym sezonie cebulę z dymki uprawiają na 4 ha.


Grzegorz Pastuszka (z lewej) – dyrektor Bejo Zaden oraz Jakub Sobecki

Firma Bejo Zaden od wielu lat wraz z firmą De Groot en Slot prowadzi hodowlę odmian cebuli przeznaczonej wyłącznie do uprawy z dymki. W ostatnich latach program został znacznie rozszerzony. Efektem tych prac jest szereg nowych odmian, które można zakupić w postaci dymki. Produkcję dymki organizuje firma Broer B.V., która wchodzi w skład holdingu Bejo. Broer BV ma wieloletnie doświadczenie w produkcji cebuli dymki. Cały proces uprawy jest ściśle nadzorowany – od siewu nasion do zbioru cebuli, następnie poprzez przechowywanie, czyszczenie i przetwarzanie. Firma ma pełną identyfikowalność dostarczonych przesyłek, dlatego może zaoferować ściśle kontrolowany, zdrowy produkt, uprawiany i kontrolowany zgodnie z wysokimi normami i procedurami jednostek certyfikujących; podkreślano w Miławie. Taka procedura daje nabywcy gwarancję, że zakupiony materiał jest całkowicie zdrowy i najwyższej jakości. Gwarantowana jest również tożsamość odmianowa – akcentowano na spotkaniu.

Na poletkach demonstracyjnych w Wielkopolsce bardzo widoczna była marka Quality Inside. Warto pamiętać, że jest to marka, pod którą sprzedawane są najnowsze cebule Bejo / De Groot en Slot. Przekazywano, że te odmiany, z unikalną genetyką, pochodzą z wieloletniego programu hodowli cebuli tych firm. Podczas Wielkopolskiego Dnia Cebuli z Dymki prezentowano m.in. odmiany: Hyski, Bogo, Carballo, Red Ray (czerwona) – także zaprawiona formułą B-Mox, Forum (dymka wielkości 21-24) oraz Hercules (dymka wielkości 17-21, 21-24). Charakterystyki tych odmian przedstawił Jakub Sobecki z firmy Bejo.

Garść informacji na temat walki z chwastami oraz zasad ochrony fungicydowej na plantacjach cebuli przekazał Maciej Wita z firmy BASF. Informował m.in. o możliwościach wykorzystania na plantacjach cebuli herbicydu Wing P. Do ostatnich zabiegów – do zabezpieczenia cebuli przed chorobami w przechowalni – rekomendował wykorzystanie fungicydu Signum 33 WG. Warto pamiętać, że plantacje cebuli można chronić też preparatami, z oferty BASF-u, Acrobat 69 MZ WG, Cabrio Duo 112 EC.


Maciej Wita, BASF

W temacie żywienia roślin, Piotr Smolarek z firmy Timac Agro zwrócił uwagę na aspekt dokarmiania roślin pod kątem budowania jakości cebul. Tu specjalista Timaca m.in. podkreślał rolę miedzi w tworzeniu suchej łuski. Zalecał dokarmianie cebuli w fazie tworzenia główek np. nawozem Fertileader Vital – zawiera on Kompleks SEACTIV (glicyna-betaina, izopentyl adeniny, aminokwasy) oraz cała gamę marko- i mikroskładników.


Piotr Smolarek z firmy Timac Agro

Przedstawiciele firmy Timac Agro

Artur Grześkowiak z firmy KMK Agro na wstępie swojego wystąpienia zaznaczył, że rok 2019 po raz kolejny pokazuje, że warto nawadniać plantacje warzyw. Firma KMK Agro ma szeroką ofertę urządzeń nawadniających. Prowadzi sprzedaż deszczowni RM, pomp Rovatti, rurociągów firmy InstalPlast oraz innych akcesoriów do systemów nawadniających. W Miławie można było przyjrzeć się deszczowni szpulowej RM. Maszyny RM cechują: nowoczesne rozwiązania techniczne, wysoka jakość wykonania, niezawodność działania, mocna, zwarta i estetyczna budowa – podkreślał Artur Grześkowiak.

Artur Grześkowiak z firmy KMK Agro

Kamil Maniak z firmy Omnivent – jest to międzynarodowe przedsiębiorstwo zajmujące się na skalę światową projektowaniem, produkcją oraz instalacją nowoczesnych urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych dla różnych sektorów rolnictwa (koncentruje się m.in. na przechowalnictwie ziemniaków, cebuli marchwi) – zachęcał do odpowiedniego przygotowania plantacji, ale także obiektów do nowego sezonu przechowalniczego. Warto przemyśleć, gdzie i kiedy zastosować hydrazyd kwasu maleinowego przedłużający zdolność przechowalniczą towaru, a także wyposażyć obiekt w rozwiązania pozwalające szybko dosuszyć cebulę podczas niekorzystnych warunków pogodowych – mówił Kamil Maniak.


Kamil Maniak, Omnivent

Właściciel firmy Dawtona – Andrzej Wielgomas akcentował, jak ważne jest doradztwo w produkcji warzyw. Wskazywał na duży profesjonalizm pracowników firmy Bejo Zaden w tym obszarze. Zachęcał do współpracy – sprzedaży cebuli i innych warzyw do firmy Dawtona.


Andrzej Wielgomas (z prawej), firma Dawtona

Także Grand Saakian z firmy Snebo Polska – specjalizującej się w przygotowaniu produktów żywnościowych z cebuli – przedstawił ofertę współpracy firmy z producentami. Zachęcał osoby produkujące cebule do zawierania kontraktów z Snebo Polska.


Przedstawiciele firmy Snebo Polska

Marcin Bartczak


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.