02.08.2016
Zaraza ziemniaka

Zaraza ziemniaka

Zagrożenie szkodnikami i chorobami – komunikat warzywniczy BCS

W całej Polsce panują sprzyjające warunki dla rozwoju chorób grzybowych, wysoka wilgotność powietrza wraz z wysoką temperaturą to sprzyjające warunki dla rozwoju mączniaków rzekomych, zarazy ziemniaka oraz chorób bakteryjnych. W tych dniach należy często lustrować plantacje a zabiegi ochrony wykonywać zapobiegawczo lub z chwilą zauważenia pierwszych objawów. Wszystkie patogeny grzybowe w sprzyjających warunkach rozwijają się szybko i powodują duże porażenie plantacji.

Pomidor gruntowy

  • Zaraza ziemniaka

W przypadku wystąpienia pierwszych objawów choroby ? brązowo oliwkowe plamy na liściach i zawiązkach owoców zalecamy zastosować środek Mildex 71,9 WG o działaniu systemicznym. Preparat wykazuje działanie antysporulacyjne – hamuje zarodnikowanie grzybów (fot.1) a co za tym idzie jest doskonałym rozwiązaniem interwencyjnym w ochronie przed zarazą ziemniaka

  • W uprawach pod osłonami zalecane stężenie: 0,2-0,3 % ( 200 – 300) ml środka w 100 litrach wody, przy ilości cieczy użytkowej: 120 – 150 l/1000m2;
  • W uprawach gruntowych zalecana dawka 2 – 2,5 kg/ha;

Jeżeli był wykonany już zabieg tym środkiem to następny można wykonać  po 7-10. Środek może być użyty  2 razy w sezonie wegetacyjnym, wymagane jest też stosowanie innych dopuszczonych środków w przemiennym stosowaniu.

Kolejnym polecanym preparatem jest Pyton Consento 450 SC dla którego uzyskaliśmy rozszerzenie etykiety o uprawę pomidora pod osłonami. Preparat ten dedykowany jest do ochrony plantacji przed alternariozą i zarazą ziemniaka. Pyton Consento to środek o działaniu układowym i wgłębnym, do zastosowania zapobiegawczego i interwencyjnego. Zalecana dawka to 2l/ha (0,2l/100m2) w sezonie można wykonać nie więcej niż 3 zabiegi tym preparatem

Ogórek w uprawie polowej

  • Mączniak rzekomy dyniowatych.

Należy lustrować plantacje, pierwsze objawy choroby to żółte plamy na liściach ograniczone nerwami. Podczas deszczu i wilgotnej pogody na dolnej stronie liści w obszarze plam widoczny jest ciemny nalot zarodnikującego grzyba.

Do ochrony plantacji ogórka przed mączniakiem rzekomym polecamy preparaty:

  • Mildex 71,1 WG najlepiej użyć go w momencie zarodnikowania grzyba ponieważ preparat ten hamuje zarodnikowanie. Zalecana dawka to 2,5 kg/ha maksymalna ilość zabiegów w sezonie 2.
  • Infinito 687,5 SC środek o działaniu systemicznym i wgłębnym. Wykazuje działanie wyniszczające grzybnie rozwijającą się w tkankach roślinnych. Zalecana dawka dla jednorazowego użycia to 1,6 l/ha kolejny zabieg wykonać co 7 ? 10 dni.

Marchew

  • Połyśnica marchwianka (Psila rosae)

Zmiana pogoda stymuluje również lot szkodników w szczególności połyśnicy marchwianki.

Przypominamy o monitorowaniu tablic lepowych i wykonanie zabiegu opryskiwania po odłowieniu 1 muchówki średnio na 1 tablicy przez kolejne 3 dni.

Zabieg powtórzyć po 7 dniach

  • Do ochrony plantacji marchwi przed połyśnicą marchwianką zalecamy zgodnie z nową rejestracją z dnia 21 lipca 2016 insektycyd Decis mega 050 EW w dawce 0,15 l/ha działający na szkodniki kontaktowo i żołądkowo lub preparat  Proteus 110 OD w dawce 0,75 l/ha działający na szkodniki kontaktowo w trakcie oprysku i systemicznie w roślinie. Przypominamy iż stosując preparat Proteus 110 OD zwalczamy również bawełnicę topolowo-marchwiową.

Katarzyna Gładka Baer CropScience


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.