22.08.2015
Zbiór marchwi kombajnem Asa-Lift

Zbiór marchwi kombajnem Asa-Lift

Zbiór marchwi wczesnej

Na zdjęciach zbiór korzeni  wczesnej odmiany Jerada RZ F1 (hodowli Rijk Zwaan) uprawianej na żyznych glebach II klasy bonitacyjnej. Korzenie w gospodarstwie wykopuje się samobieżnym, czterorzędowym kombajnem Asa-Lift SP 400.

Producenci marchwi wczesnej w wielu rejonach kraju wykopują korzenie. Trudne warunki wzrostu sprawiły, że marchew na ogół  nie zachwyca wielkością. Lepsze wyniki produkcyjne uzyskuje się na plantacjach nawadnianych (na zdjęciach korzenie z plantacji nawadnianej). Należy podkreślić, że w bieżącym sezonie korzenie rozrastały się w suchej glebie, często zbrylonej w efekcie czego w wielu przypadkach widać to w ich jakości. Jest większy udział korzeni krzywych i nierównych. Kłopotliwe stają się także gryzonie. W niektórych miejscach, gdzie panuje susza, myszy i nornice poszukują wody w korzeniach. Rynek rekompensuje jednak częściowo te problemy ceną. Na giełdach hurtowych za kg tego warzywa oferuje się 1,30-150 zł (myte, szczotkowane, zapakowane w worek raszlowy).

Na zdjęciach zbiór korzeni  wczesnej odmiany Jerada RZ F1 (hodowli Rijk Zwaan) uprawianej na żyznych glebach II klasy bonitacyjnej. Na koniec marca br. na wcześniej uformowanych redlinach wysiano tam nasiona. Norma siewu wynosiła 1,5 mln. nasion/ha. Przedplonem dla marchwi był por. Korzenie w gospodarstwie wykopuje się samobieżnym, czterorzędowym kombajnem Asa-Lift SP 400. Maszyna jest w pełni zautomatyzowana, nie posiada zbiornika tylko elewatorem korzenie przenoszone są na przyczepę. Asa-lift od 2013 r. jest w grupie Grimme.

M. Srebro

Zdjęcia: M. Srebro


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.