14.04.2017
Strona lewa prawidłowy rozwój łodygi, strona prawa objawy zgorzeli siewek

Strona lewa prawidłowy rozwój łodygi, strona prawa objawy zgorzeli siewek

Zgorzel siewek, czarna nóżka niszczy rozsadę?
Zgorzel siewek, znana również pod nazwą czarna nóżka, jest pierwszą chorobą, z którą zmagamy sie w uprawie rozsady. Za jej występowanie odpowiedzialne są patogeny Phytium spp., Fusaarium spp., Alternaria spp. i Rhizoctonia solani, zimujące na resztkach roślinnych, jako saprotrofy. Warzywa kapustne są narażone na infekcję w bardzo wczesnych fazach rozwoju, szczególnie przy niskich wiosennych temperaturach. Choroba może prowadzić do zamierania młodych roślin nawet przed ich wschodami.

W gospodarstwie Państwa Majewskich (woj. kujawsko-pomorskie) zabiegi zmniejszające ryzyko wystąpienia zgorzeli siewek w rozsadzie brokułu przeprowadza się w pierwszej kolejności. Brokuły kiłoodpornej odmiany Monclano F1 (S&G) przeznaczone na letni zbiór dla przetwórstwa wysiewane są w dwóch terminach, aby rozłożyć w czasie zbiór róż przeznaczonych na mrożonki. Produkcja rozsady odbywa się w ogrzewanych tunelach foliowych. W tym roku pierwsza partia wysiana została 5 III, druga – dwa tygodnie później. Brokuły wysiano w tace wielokomorowe (160-komórek w tacy, każda o objętości 25 cm3). W uprawie od lat z powodzeniem wykorzystywane jest podłoże do produkcji rozsad warzyw Select, firmy Klasmann-Deilmann, wyróżniające się na tle innych wyrównaną strukturą i dobrym rozdrobnieniem cząstek.

Rozsada brokułu w tunelu foliowym – produkcja w wielodoniczkach

Rozsada z objawami zgorzeli siewek – przewężenie pędu prowadzi do zahamowania wzrostu

Objawy zgorzeli siewek od przewężenia łodygi do całkowitego zaniku korzenia

Pierwsze objawy zgorzeli siewek zauważyć można tuż po wschodach. Niektóre siewki zamierają jeszcze przed skiełkowaniem. Ze względu na niewielkie rozmiary roślin, niezbędna jest dokładna obserwacja, tak aby nie przeoczyć pierwszych charakterystycznych objawów. Są nimi ciemne wodniste plamy w części podliścieniowej roślin, powstające wskutek uszkodzenia tkanek. Pęd przewęża się w tym miejscu, utrudniając pobieranie składników z podłoża. Rośliny słabną, więdną, przewracają się i giną. Choroba jest szczególnie problematyczna na etapie produkcji rozsady. W późniejszych stadiach rozwojowych sadzonkom często udaje się wytworzyć korzenie przybyszowe w wyższych partiach łodygi, ponad zmianami chorobowymi.

Strona lewa: 4-tygodniowa rozsada brokułu, strona prawa: 2-tygodniowa rozsada brokułu

Strona lewa: prawidłowy rozwój łodygi, strona prawa: objawy zgorzeli siewek

Aby zabezpieczyć rozsadę przed tzw. czarną nóżką należy utrzymywać optymalną temperaturę kiełkowania nasion. Niska temperatura oraz jej wahania sprzyjają występowaniu choroby. Skutecznym środkiem zabezpieczającym sadzonki warzyw kapustnych prze zgorzelą siewek jest stosowany w gospodarstwie fungicyd Previcur Energy 840 SL. Środek ten można wykorzystywać zarówno do odkażania podłoża (250 ml środka/20 l wody/ 1000 l podłoża), jak i do podlewania roślin (w stężeniu 0,1%-0,15%). Opryskanie rozsady tuż po wschodach oraz powtórzenie zabiegu po upływie 2 tygodni zabezpiecza rośliny i prawie całkowicie eliminuje ryzyko wystąpienia choroby.

Tekst i zdjęcia: Emilia Pliszczyńska

Brokuł Monclano F1 – rozsada gotowa do przesadzenia na miejsce stałe


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.