14.06.2017
P6134948

Zmienna pogoda, a chwasty w cebuli. Jest na to sposób!

Boxer 800 EC jak obiecuje hasło reklamowe producenta to preparat skuteczny w zwalczaniu kluczowych chwastów. Czy obietnice producenta znajdują potwierdzenie w praktyce? Owszem ale tylko i wyłącznie przy zastosowaniu herbicydu w odpowiednich warunkach oraz fazie rozwojowej zwalczanych chwastów. Substancją aktywną zawartą w preparacie Boxer 800 EC jest prosulfokarb związek z grupy karbaminianów, który charakteryzuję się działaniem doglebowym oraz nalistnym. Środki o takim mechanizmie działania dają najlepsze rezultaty zastosowane na wilgotną, ale nie mokrą glebę oraz w odpowiedniej fazie wzrostu zarówno chwastów jak i rośliny uprawnej. Szczypior cebuli w trakcie zabiegu powinien być suchy oraz z widocznym nalotem woskowym wtedy unikniemy ewentualnego ryzyka poparzenia młodych liści. Jak wspomina w etykiecie producent preparat Boxer 800 EC może powodować przemijające objawy fitotoksyczności zastosowany nawet w optymalnych warunkach.

Kiedy stosować preparat Boxer 800 EC?

Zgodnie z etykietą herbicyd ten można zastosować już w fazie 1-2 liści właściwych cebuli w pełnej dawce 4 l/ha lub w dwóch dawkach dzielonych po 2 l/ha. Bezpieczniejszym rozwiązaniem dla producentów cebuli z siewu jest zastosowanie dawki dzielonej z zachowaniem minimalnego 7-10 dniowego odstępu pomiędzy zabiegami. Drugi zabieg należy wykonać najpóźniej do fazy 4 liści właściwych cebuli. Łączna dawka środka w dwóch zabiegach nie powinna przekraczać 4 l/ha gdyż może mieć to negatywny wpływ na tempo wzrostu młodych roślin. Opady deszczu godzinę po zastosowaniu oprysku nie mają ujemnego wpływu na działanie preparatu tak na etykiecie zapewnia producent. Boxer 800 EC jest dobrym rozwiązaniem w trakcie zmiennej deszczowej pogody gdy niemożliwe jest wykonanie zabiegów nalistnych, które wymagają suchej gleby oraz dni bez opadów deszczu.

Jakie chwasty zwalcza preparat Boxer 800 EC?

Głównym problemem spędzającym sen z powiek producentom cebuli z siewu są komosa biała oraz przytulia czepna. Preparat Boxer 800 EC zastosowany na wschodzące chwasty lub w bardzo wczesnych fazach rozwojowych skutecznie radzi sobie z wyżej już wymienioną komosą białą oraz przytulią czepną. Wrażliwe na prosulfokarb są również gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, miotła zbożowa, przetacznik bluszczykowy oraz przetacznik perski. Wśród chwastów średnio-wrażliwych znajdują się fiołek polny, mak polny, rdestówka powojowa, rumianek pospolity oraz wiechlina roczna.

Małgorzata Srebro


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.