03.08.2018
0X7A4763

Znaczny wzrost cen cebuli na Ukrainie

Zmniejszenie podaży cebuli na ukraińskim rynku i zauważalne pogorszenie jakości doprowadziły już do tego, że ceny cebuli są 1,5-krotnie wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W ostatnim tygodniu cena cebuli na Ukrainie wzrosła o prawie 20 procent. Według analityków “APK-Inform: Warzywa i Owoce”, zbiór wczesnych odmian cebuli został już zakończony, natomiast producenci nie mogą rozpocząć zbioru późniejszej cebuli z powodu niesprzyjających warunków pogodowych.

Według codziennego monitoringu “APK-Inform: Warzywa i Owoce”, tylko od początku bieżącego tygodnia cebula na Ukrainie wzrosła 1,2 razy. Dziś rolnicy w południowym regionie handlują towarem na poziomie ceny 6-6,50 UAH/kg (0,19-0,20 EUR/kg). Dla porównania: tydzień temu ceny cebuli kształtowały się na poziomie od 5 UAH/kg (0,16 euro/kg). Oprócz dużego popytu, wzrostowi cen cebuli sprzyja również bardzo ograniczona podaż produktu wysokiej jakości. Z powodu ulewnych deszczy w ciągu ostatnich kilku tygodni na polach zaczęły gwałtownie rozwijać się choroby grzybowe. W tym samym czasie producenci nie mieli możliwości przeprowadzenia zabiegów ochrony z powodu nadmiaru wilgoci na polu. W rezultacie większość producentów zawiesiła dalszą ochronę roślin na pola cebuli.

Jak zauważają analitycy, zmniejszenie podaży tego produktu na rynku i zauważalne pogorszenie jakości doprowadziły już do tego, że ceny cebuli są 1,5-krotnie wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Marcin Bartczak za APK-Inform: Warzywa i Owoce


Poleć tę stronę znajomemu

Twój email:
Twoje imię:
Email znajomego:

Błąd wprowadzonych danych.