Aktualności
Podczas tegorocznej edycji Krajowych Dni Ziemniaka w Lubkowie koło Bolesławca producenci ziemniaków mieli okazje zapoznać się z ofertą produktów firmy Agrosimex. Spółka z prawie 30-letnią historią działalności na polskim rynku zajmuje się dystrybucją środków ochrony roślin, nawozów i akcesoriów ogrodniczych. Priorytetami Agrosimexu są wysoka jakość produktów, wszechstronne doradztwo i stałe poszerzanie oferty. Producenci przybyli do Lubkowa mogli się przekonać, jak różnorodna jest oferta firmy Agrosimex dla branży ziemniaczanej. Jednym z unikatowych preparatów promowanych na stoisku był Belem 0,8 MG. To obecnie jedyny zarejestrowany mikrogranulat do ochrony chemicznej ziemniaków przed szkodnikami glebowymi (drutowce). Jak informowała Karolina Dziubek – techniczny manager upraw, ten innowacyjny insektycyd jest przeznaczony do stosowania doglebowego podczas sadzenia. Jego substancja czynna to cypermetryna. Produkt jest stosowany m.in. przez specjalistyczne gospodarstwo Holstar, które przede wszystkim stawia na jakość bulw. Gospodarstwo rocznie dostarcza do marketów 12 000-15 000 ton ziemniaków.
Zainteresowaniem odwiedzających stoisko Agrosimexu cieszył się fungicyd Presidium (dimetomorf, zoksamid; dawka 1 l/ha). Warto pamiętać, że preparat poleca się stosować od fazy BBCH 21-29 (tworzenie bocznych odgałęzień) do BBCH 81-89 (dojrzewanie owoców i nasion). Doradcy Agrosimexu przekonywali do odpowiedniego nawożenia dolistnego. Celem takiego dokarmiania jest wzmocnienie roślin przed infekcjami. Firma poleca do takich zabiegów kilka nawozów dolistnych, m.in. Maral, ASX Krzem plus czy ASX Tytan plus.
Producentom zainteresowanym desykacją ziemniaków metodą chemiczną w sezonie 2020 rekomendowano desykant – Spotlight Plus 060 EO (dawka 1 l/ha) z substancją czynną karfentrazon etylowy.
Prowadzenie plantacji ziemniaka z sukcesem jest wymagającym przedsięwzięciem. Firma Agrosimex w bieżącym sezonie wspierała doradczo producentów ziemniaka poprzez cykliczne publikowanie komunikatów ziemniaczanych. Wiedza zawarta w komunikatach ułatwiała identyfikację patogenów czy niedoborów składników pokarmowych. Ponadto starano się na bieżąco doradzać, jaką strategię czy preparaty warto użyć w zaistniałym zagrożeniu. Podczas XXVII Krajowych Dniach Ziemniaka firma deklarował kontynuację tych działań w kolejnym sezonie.