"Cebula bez tajemnic" w Turzanach
W minioną sobotę, 18 sierpnia, w miejscowości Turzany na Kujawach odbyło się szkolenie "Cebula bez tajemnic" organizowane w ramach projektu Elite Onion Club by Hazera.
Gospodarzami tegorocznego spotkania polowego zorganizowanego na Kujawach w ramach projektu Elite Onion Club byli Andrzej i Waldemar Weberowie a organizatorami Hazera Poland we współpracy z firmami BASF, ADOB, AS Crop oraz ODR Zarzeczewo.
Uczestnicy spotkania w Turzanach. Zdjęcia: M. Bartczak
Piotr Manista oraz Michał Lewandowski z firmy Hazera dokonali prezentacji odmian - Fasto F1, Centro F1, Dormo F1, Firmo F1, Rhino F1oraz Retano F1 (czerwona). Prelegenci podkreślali fakt, że do założenia plantacji gospodarz użył nasion precyzyjnych kompleksowo zaprawionych - zaprawami na choroby a także na szkodniki. Ta forma produktowa nasion pozwoliła uzyskać bardzo dobre wschody, wyrównanie a także ułatwiła zabiegi herbicydowe. W dalszej części sezonu wegetacyjnego ograniczyła potrzebę stosowania insektycydów. Ten sezon, w którym presja wciornastków oraz innych szkodników jest bardzo duża, pokazuje jak dużą wartością dodaną jest użycie nasion cebuli zaprawionych także przeciwko szkodnikom - akcentował Piotr Manista.
Michał Lewandowski (z lewej) oraz Piotr Manista z firmy Hazera
Maciej Wita omówił nowości i standardy od BASF w ochronie cebuli. Doradca nacisk położył na nowość - herbicyd Wing P 462,5 EC. Preparat zawiera dwie substancje czynne - dimetanamid-P oraz pendimetalinę. Preparat może być stosowany w zabiegu jednorazowym lub systemem dawek dzielonych. Maksymalna dawka jednorazowa wynosi 4l/ha jednak firma BASF rekomenduje dawki dzielone - powschodowo zaczynając od pierwszego liścia flagowego dawką 1l/ha. Warto pamiętać, że substancja czynna dimetanamid-P, to sprawdzone skuteczne rozwiązanie na zwalczanie uciążliwego chwastu, jakim jest np. starzec zwyczajny. Z uznanych fungicydów przedstawił, Signum 33 WG oraz Cabrio Duo 12 EC.
Maciej Wita z firmy BASF
Krzysztof Kuczyński z firmy ADOB podczas spotkania zwracał uwagę na odpowiednie żywienie roślin cebuli. Specjalista ADOB-u podkreślał, że cebul ma płytko sięgający system korzeniowy, co należy wziąć pod uwagę przy jej nawożeniu. Dobre efekty można uzyskać uzupełniając składniki pokarmowe dolistnie. Niektóre osób ze względu na wysokie temperatury w tym sezonie zaniechały zabiegów dolistnego podawania składników pokarmowych a praktyka pokazała, że nie było to korzystne dla roślin. Susza i wysokie temperatury spowodowały ograniczenie pobierania składników pokarmowych i dostarczenie ich roślinom dolistnie dało wymierne efekty w wielkości i jakości plonu cebuli - akcentował Krzysztof Kuczyński. Do zabiegów polecał nawozy dostosowane do określonej fazy wzrostu m.in. z serii ProFit.
Krzysztof Kuczyński z firmy ADOB
Pierre-Yves Boulet z firmy AS Crop omówił regulator wzrostu Itcan 270 SL do stosowania na plantacjach cebuli, aby zabezpieczyć ja przed wyrastaniem szczypioru podczas magazynowania po zbiorze. Produkt polecany jest także do stosowania w produkcji ziemniaka - zapobiega kiełkowaniu bulw podczas przechowywania. Substancją czynną preparatu jest hydrazyd maleinowy. Produkt wyróżnia się płynna formułą (SL), co ma korzystny wpływ na przygotowanie cieczy roboczej (dodanie go do zbiornika opryskiwacza w momencie gdy ten jest już znacznie napełniony ogranicza spienianie się cieczy). Regulator zaleca się stosować wieczorem, nie wcześniej niż gdy 10%, ale nie później niż gdy 50% roślin ma wyschniętą szyjkę i załamany szczypior, tj. około 10-15 dni przed zbiorem (od BBCH 47-48).
Pierre-Yves Boulet z firmy AS Crop
Piotr Borczyński z ODR w Zarzeczewie
Piotr Borczyński z ODR w Zarzeczewie zwrócił uwagę na kłopotliwe choroby w tym sezonie, wcześnie - bo już w maju - występujące stemphylium oraz alternariozę. Doradca podkreślał także, że wielu rejonach kraju obserwował dużą presję wciornastków. Jako jedną z metod ograniczania tego szkodnika polecał wykorzystywanie nasion zaprawionych insektycydem.
Marcin Bartczak
Piotr Manista z firmy Hazera zachęcał do wykorzystywania w produkcji nasion cebuli zaprawionych przeciwko szkodnikom
Stan roślin 18 sierpnia